Det finns 6-7 intressenter till att köpa delar eller hela Saab. – Vi är fortfarande hoppfulla att kunna sälja en helhetslösning, säger konkursförvaltarna.
Vid dagens telefonkonferens med pressen framkom inget nytt. Inga nya intressenter har tillkommit, inga har heller försvunnit.
Ambitionen är fortfarande att sälja hela Saab-fabriken innan februari månads utgång.
– Ja det är fortfarande vår ambition. Vi hoppas att det här går väldigt fort, säger konkursförvaltaren Ann-Marie Pouteaux.
Att sälja hela anläggningen grundar sig på en kommersiell bedömning. Då får man ut mest pengar och det är dessutom bra för Trollhättan, säger hon.
Målet är fortsatt bilproduktion.
– Fabriken ska huvudsakligen användas för den är ämnad och byggd för, tillverkning av bilar.
Det behöver nödvändigtvis inte bli en intressent som tar över fabriken. Det kan lika gärna bli en kombination av flera intressenter. Hon uppger att det finns både svenska och utländska grupperingar till konkursboet.
Dialogen med intressenterna fortsätter, säger Ann-Marie Pouteaux och vill inte kommentera om eller hur många som lagt ett konkret bud.
– Just nu förser vi intressenterna med information så att de har ökad möjlighet att fatta välgrundade beslut.
– Den stora utmaningen i den här konkursen är komplexiteten och storleken i den här anläggningen och tillgångarna.
Hon vill inte kommentera vem som äger rätten till 9-3-modellen. Det finns uppgifter att kinesiska Baic äger rätten till modellen eftersom man tidigare köpt in gamla verktyg till just 9-3:an.
– Vi utreder och tittar på de frågorna. Finns möjliga tredjeman-intressen. Resultatet av våra utredningar presenterar vi inte offentligt.
En annan part som har mycket att säga till om för fabrikens framtid är General Motors. Enligt TTELA säger GM att man inte varit i kontakt med någon under konkursens gång. De uppgifterna vill Ann-Marie Pouteaux inte kommentera.
Hon vill heller inte säga hur länge pengarna räcker.
– Vi kommenterar inte konkursboets finansiella situation. Det gynnar inte konkursboets position i försäljningen. Vi klarar oss i konkursboet.






































































