38 unga har fått jobb efter yrkesintroduktion

I slutet av 2010 tecknade Teknikföretagen och IF Metall avtal om yrkesintroduktion för ungdomar. Hittills har sex företag använt sig av avtalet. 38 ungdomar har fått jobb.

Publicerad:

Uppdaterad:

I slutet av 2010 tecknade Teknikföretagen och IF Metall avtal om yrkesintroduktion för ungdomar. Hittills har sex företag använt sig av avtalet. 38 ungdomar har fått jobb.

Omstritt avtal

När avtalet om yrkesintroduktion tecknades 2010 väckte det het debatt inom IF Metall. Kritik väcktes mot att de unga skulle mindre betalt under utbildningstiden, medan andra försvarade avtalet.

– Omfattningen är fortfarande mycket blygsam, säger Veli-Pekka Säikkälä, IF Metalls avtalssekreterare.

– Det visar att detta inte är enkla frågor utan att det krävs ett noggrant genomarbetat koncept.

Och det hänger inte på lönen, enligt Säikkälä.

– Om arbetsgivarna så skulle få ungdomar till halva lönen så skulle de ändå inte automatiskt få jobb.

– Arbetsgivarna kräver den rätta kompetensen. Annars anställer de inte.

Avtalet om yrkesintroduktion kom till av två skäl: den höga ungdomsarbetslösheten och industrins behov att rekrytera. Det finns jobb i industrin. Och många fler blir det när 40- och 50-talisterna går i pension.

Målgruppen för avtalet var ungdomar under 25 år som saknade relevant yrkesutbildning. De skulle få utbildning i ett år till lägst 75 procent av minimilönen. Avtalet förutsätter att arbetsgivaren är överens med det lokala facket.

Anders Weihe från Teknikföretagen tror att avtalet inte är särskilt välkänt ute bland förertagen.

– Nu gäller det att göra det mera känt. Det är inte så att industrin inte efterfrågar ungdomar. Problemet är att ungdomarna saknar den erfarenhet och kompetens som krävs för jobben.

I dag samlades IF Metall, Teknikföretagen och Arbetsförmedlingen för att ta del av ett försöksprojekt i Gnosjö där de själva är intressenter. Projektet går under namnet ”Yrkesåret i Gnosjöregionen”.

Situationen Gnosjöregionen liknar i mycket resten av Sverige. Företagen lider brist på rätt arbetskraft samtidigt som många ungdomar går utan arbete.

Nu kommer 25 arbetslösa ungdomar att få träffa intresserade företag. Tanken är att ungdomarna först ska gå en 16 veckors utbildning i Arbetsförmedlingens regi. Därefter följer ett års anställning med fördjupad utbildning på själva företaget.

– Intresset från företaget är mycket stort. Ett 70-tal företag har anmält intresse, säger Ingegerd Green från Gnosjöprojektet och vd i Skärteknikcentrum.

– Att matcha utbildning av ungdomar med företagen är ett viktigt instrument för att företagen att få tag på rätt arbetskraft. Den gamla typen av instegsjobb finns inte längre. Företagen kräver utbildad arbetskraft.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Eurenco

Läs alla artiklar

Nyheter

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen