Färre har råd med semester

Andelen arbetare som inte har möjlighet att resa på semester och som inte har tillgång till fritidshus ökar. Det konstaterar LO i en ny rapport.

Publicerad:

Uppdaterad:

Inte för alla. En tredjedel av arbetarna varken reser bort eller har tillgång till fritidshus under semestern, enligt en LO-rapport. Foto: HASSE HOLMBERG
Inte för alla. En tredjedel av arbetarna varken reser bort eller har tillgång till fritidshus under semestern, enligt en LO-rapport. Foto: HASSE HOLMBERG

Andelen arbetare som inte har möjlighet att resa på semester och som inte har tillgång till fritidshus ökar. Det konstaterar LO i en ny rapport.

Bland arbetare är det 32 procent som varken har gjort en semesterresa eller haft tillgång till ett fritidshus under sin semester år 2011. Av dem som inte har någon fackutbildning är andelen hela 36 procent.

– Det är bland de högsta noteringar som uppmätts sedan undersökningarna startade år 1984, vilket pekar på en utveckling som är djupt oroande, säger Tobias Baudin, LOs förste vice ordförande.

Uppgifterna redovisas i LOs rapport, ”Semestervanor för arbetare och tjänstemän”.

Rapporten visar att mellan år 2007 och 2011 har andelen arbetare som varken har gjort en semesterresa eller har tillgång till fritidshus ökat med drygt fem procentenheter, från 27 till 32 procent. En så stor ökning på så kort tid har inte uppmätts sedan början av 1990-talet.

– Det är alarmerande att klasskillnaden i samhället ökar inom såväl arbetsliv som fritid. Vi vill inte ha ett samhälle där stora grupper har så låga löner och osäkra jobb att de inte ens kan spara ihop till en semesterresa, säger Tobias Baudin.

Bland tjänstemän är det främst lägre tjänstemän som varken har gjort en semesterresa eller har fritidshus, 24 procent, medan 13 procent av tjänstemännen på mellannivå och 9 procent av tjänstemän på hög nivå varken har gjort en semesterresa eller har fritidshus.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen