De kambodjanska textilarbetare som hungerstrejkar för att de inte fått lön från en leverantör till H&M ska få sina pengar. Det står klart efter ett möte i dag.
I mötet i Phnom Penh deltog arbetare, underleverantörer och regeringsföreträdare, skriver TT. H&M var med som observatör. Man kom fram till att leverantörerna gemensamt ska betala arbetarnas uteblivna löner. Sammanlagt handlar det om 1,3 miljoner kronor som textilarbetarna inte fått.
– Det rör sig än så länge bara om en principöverenskommelse, men vi är ganska nöjda, säger Tola Moeun på människorättsorganisationen CLEC i Kambodja, till TT.
H&M ansåg från början att man inte hade direkt ansvar för lönerna, eftersom deras leverantör inte längre samarbetar med fabriken.







































































