Allt färre vill bli lärlingar

Eleverna sviker lärlingsutbildningen i gymnasieskolan och avhoppen är stora. Det visar en ny rapport från Skolverket.

Publicerad:

Uppdaterad:

UtbildningEleverna sviker lärlingsutbildningen i gymnasieskolan och avhoppen är stora. Det visar en ny rapport från Skolverket.

I rapporten konstateras att av de elever som påbörjade sin utbildning hösten 2011, klev fyrtio procent av till ett vanligt yrkesprogram.

Skolverket pekar på kvalitetsbrister, att utbildningen har dåligt rykte och att stödet från branschorganisationerna inte varit vad det borde.

Förhoppningsvis är vändningen nära. Regeringen väntas komma med att förslag till ny lärlingsutbildning där eleverna blir anställda och där företagen får en rejäl höjning av statsbidraget.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen