Helle Klein:"Höj statusen på yrkes­gymnasiet"

ledare | opinion

Jan Björklunds syn att det är de skoltrötta som ska bli industriarbetare är fördomsfull och verklighetsfrånvänd. Bilden av industriarbetet måste uppdateras.

Publicerad:

Uppdaterad:

Helle Klein, chefredaktör.
Helle Klein, chefredaktör.
Helle Klein, chefredaktör.

Ledare Jan Björklunds syn att det är de skoltrötta som ska bli industriarbetare är fördomsfull och verklighetsfrånvänd. Bilden av industriarbetet måste uppdateras.

Industrin skriker efter utbildad arbetskraft. Samtidigt gapar lokalerna på landets yrkesgymnasier tomma. Dagens Arbete har granskat de industritekniska utbildningarna. Det är en dyster bild som framträder. Över hälften av de totalt 169 industriprogrammen har i dag fem eller färre elever i första årskursen. Ett trettiotal utbildningar saknar helt förstaårselever.

Allt är inte nattsvart. Mälardalens tekniska gymnasium i Södertälje, som Scania och Astra Zeneca står bakom, har ett högt söktryck. Här får eleverna sommarjobb och efter avslutad examen väntar en sex månader lång visstidsanställning på något av ortens industriföretag. Snarlika utbildningar drivs av Volvo, SKF och Sandvik.

Förutom kopplingen till industrierna har dessa fristående utbildningar höga krav på eleverna. Alla elever vid Mälardalens tekniska gymnasium läser in den grundläggande högskolebehörigheten. Många läser också in en teknikutbildning som leder vidare till civilingenjörsutbildning.

Att industriutbildningarna i övrigt går knackigt beror nog på en överetablering i landet där både kommunala och privata gymnasieutbildningar slåss om eleverna. Men det är också en konsekvens av den förra regeringens skolpolitik.

Liberalen Jan Björklund har som idé att öka skillnaderna mellan teoretiska och praktiska linjer. Nyligen var han ute och föreslog att tvååriga gymnasieprogram ska återinföras och att det teoretiska innehållet ska minskas i yrkesprogrammen.

Det är fel väg att gå. Björklund borde ta lärdom av sitt eget politiska misslyckande. Som minister tog han bort högskolebehörigheten från yrkesprogrammen. Därefter sjönk antalet sökande till dem markant.

Nuvarande gymnasieminister Aida Hadzialic väljer en annan väg. Hadzialic vill se fler behöriga lärare på yrkesprogrammen och återinföra högskolebehörigheten. Hon betonar också behovet av samverkan mellan företag och utbildning. Satsningarna på komvux och yrkesvux är också ett steg i rätt riktning liksom utbyggnaden av yrkeshögskolan.

Bilden av industriarbetet måste uppdateras. Jan Björklunds syn att det är de skoltrötta som ska bli industriarbetare är fördomsfull och verklighetsfrånvänd.

Det är dags att höja statusen på yrkesutbildningarna. Industrin måste dessutom bli bättre på att visa att industriarbetet är high tech och något som både killar och tjejer kan utvecklas i. Satsningar på bra arbetsmiljö och jämställdhet är att säkra framtiden för svensk industri.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Woolpower

Läs mer

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Val 2026

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här
Fler historiska reportage

Granskning: Lurade i skogen