Benjamin blir en diva på scenen

kultur & fritid

Traktorfantasten och dragqueen-artisten Benjamin Bryntesson brukar säga att han är en helt vanlig kille i Bengtsfors.

Publicerad:

Uppdaterad:

”När jag uppträder känner jag mig som lyckligast”, säger Benjamin Bryntesson som här blir karaktären Jane. Foto: David Lundmark

Profilen Traktorfantasten och dragqueen-artisten Benjamin Bryntesson brukar säga att han är en helt vanlig kille i Bengtsfors.

Här berättar han om …

Benjamins scenpersona Jane. Foto: David Lundmark

Hur Jane blev till

Första gången jag uppträdde i drag var när jag gick på naturbruksgymnasiet i Dingle. De satte upp en kabaré varje år. Vi bestämde att jag skulle avbryta Janne, som höll i kabarén, när han presenterade den, och köra ett helt eget nummer. Mina tjejkompisar kom på att jag skulle klä ut mig till tjej, och samlade ihop kläder och smink.

Det blev succé. Senare döptes karaktären till Jane, efter Janne som höll i allt­ihop.

Skillnaden mellan drag och trans

Det är många som blandar ihop det, och det var nog inte helt klart för mig heller först. Som transvestit har man kläderna på sig även i sitt privata liv.

Jag är en tjej på scenen och en pojke i vardagen. När jag uppträder i drag känner jag mig snyggare, divigare. Men jag är inte helt bekväm i kläderna utanför scenen, vill helst inte gå ut på stan i dem. När jag uppträder har jag gärna ett rum i anslutning för att kunna byta om.

Att sticka ut på liten ort

Folk skrek bögjävel till mig i skolan, långt innan jag själv visste att jag var gay. Det blev lättare när jag väl kommit ut. Senare har många berättat att de ångrat hur de betedde sig.

Mitt yrke har nog hjälpt mig. Den enda öppna gaypersonen i Bengtsfors har det manligaste jobbet på hela bruket, liksom. Folk tycker att den kontrasten är festlig. Själv kan jag inte tänka mig att bo i en lägenhet i en storstad. Var skulle jag ställa alla mina traktorer?

Benjamin Bryntesson

Ålder: 27 år.

Bor: Bengtsfors.

Yrke: Kör hjullastare och lastbil på transportavdelningen på Billingsfors bruk.

Fritid 1: Uppträder som dragshow-­artisten Jane.

Fritid 2: Samlar på och mekar med traktorer. Har just nu fyra stycken. ”Det roligaste är förstås att köra med dem. Att de får göra det som de är till för.”

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Val 2026

Läs fler artiklar här:

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen