Kanonstaden

kultur & fritid

Gunnar Lindstedt jobbade fem år som smed i Bofors vapenfabrik på 1970-talet och drömde om ett nytt samhälle byggt på kommunismens idéer.

Publicerad:

Uppdaterad:

Arbetarna slutar jobbet för dagen och strömmar ut genom Bofors-porten. Uppemot 8 000 jobbade på Bofors på 1970-talet. Foto: Gunnar Lindstedt
Arbetarna slutar jobbet för dagen och strömmar ut genom Bofors-porten. Uppemot 8 000 jobbade på Bofors på 1970-talet. Foto: Gunnar Lindstedt
Träkåkarna vid Karlskoga torg revs och ett nytt köpcentrum byggdes. Foto: Gunnar Lindstedt
Vänstern i Karlskoga samlades till förstamaj-demonstration under parollen Röd front. Foto: Gunnar Lindstedt
Inger Hansson var med och startade Karlskoga FNL-grupp. Foto: Gunnar Lindstedt
Smidesjobbet var varmt och smutsigt. En liter mjölk om dagen gick åt. Foto: Gunnar Lindstedt
I Kilstasmedjan läste vi böcker, och varför inte göra det lite bekvämt också? Foto: Gunnar Lindstedt
Under parollen En luftvärnskanon till Nord-vietnam, demonstrerade KFML(r) mot Vietnamkriget. Den amerikanska flaggan brändes utanför Folkets hus. Foto: Gunnar Lindstedt
Dans på Karlskogas folkets hus. Foto: Gunnar Lindstedt
Kors på väg in i kyrksalen. Foto: Gunnar Lindstedt
Familj på rast med en Saab. Foto: Gunnar Lindstedt
En ung Gunnar Lindstedt spelar flöjt. Foto: Gunnar Lindstedt
Kungligt besök på Bofors. Foto: Gunnar Lindstedt

Bofors stålår Gunnar Lindstedt växte upp i Karlskoga. Jobbade fem år som smed i Bofors vapenfabrik på 1970-talet och drömde om ett nytt samhälle byggt på kommunismens idéer.

I nya boken Stålår skildrar han sin egen ungdomstid och vandring genom den radikala vänstern liksom gårdagens metallarbetsplats. Men han ger också en bild av dåtidens händelser och skandaler i form av Boforsaffären utifrån ett lokalt perspektiv. Vid sidan om skrivandet var han också flitig med kameran och bilderna har med tidens gång blivit till ett nostalgiskt porträtt av en stad, en tid och ett liv som i dag känns nästan overkligt långt borta.

Gunnar Lindstedt

Född i östgötska Skänninge 1951. Uppvuxen i Karlskoga.
Tidigare journalist på Metallarbetaren och Veckans Affärer och författare till ett flertal böcker där Svindlande affärer (2000) om Trustorhärvan, renderade honom Stora Journalistpriset.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Val 2026

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen