Krönikor är personligt hållna texter. Åsikterna är skribenternas egna.

Stå upp för skydds­ombuden

Publicerad 2021-05-20, 08:00   Uppdaterad 2021-05-19, 12:40

Krönika Personlig erfarenhet från arbetsplatserna går inte att ersätta med en chattbot på Arbetsmiljöverkets hemsida.

Marie Nilsson är förbundsordförande för IF Metall.

I bland låter det som om alla arbetar hemifrån i pandemin. Så är det inte. Sveriges industriarbetare går till jobbet som vanligt, för att hålla produktionen och välfärden i gång. Fortsätter att tillverka stål, plast, cement och andra varor och tjänster. Levererar respiratorer, visir, handsprit och kylcontainrar för vaccin. Ser till att sjukvården har rena textilier.

Det är en hjälteinsats, som kräver att vi har extra bra koll på arbetsmiljön. För i pandemin är smittspridning ännu en hälso- och säkerhetsrisk. I produktionen och omklädningsrummet kan det vara svårt att hålla två meters avstånd. Nästan var fjärde industriarbetare är orolig för att smittas på jobbet, visar IF Metalls medlemsundersökning.

De regionala skyddsombuden är viktiga på små arbetsplatser som saknar egen skyddskommitté. De går skyddsronder tillsammans med arbetsgivare och anställda för att upptäcka brister i arbetsmiljön.

I pandemin har de regionala skyddsombuden svårare att komma in på arbetsplatserna, på grund av smittrisken. Därför har vi ställt om till digitala skyddsronder – och satsar på att utbilda lokala skyddsombud och arbetsgivare. Så lagar vi efter läge, för att hålla i gång det livsviktiga arbetsmiljöarbetet.

Trots det befinner sig de regionala skyddsombuden under attack, från krafter som vill minska fackets makt. Svenskt Näringsliv, Sverigedemokraterna och borgerliga partier sprider myter om att fackets regionala skyddsombud är socialdemokratiska agitatorer. De vill ersätta de regionala skyddsombuden med statliga rådgivare.

Statliga rådgivare kan ju låta betryggande. Men hur ska de klara av arbetsmängden, och hur ska de klara av att vara tillgängliga dygnets alla timmar? För det är så det fackliga skyddsarbetet ser ut. Våra skyddsombud kan sina branscher och har själva lång erfarenhet inom just de arbetsområden och arbetsprocesser som de granskar. De vet var farorna finns. En sådan levd erfarenhet och kunskap kan knappast en statlig rådgivare ha.

Vi behöver inte en telefonsvarare eller en chattbot i form av en liten ruta på Arbetsmiljöverkets hemsida. Vi behöver en seriös debatt om hur vi kan stärka arbetsmiljöarbetet – inte försvaga det. Vi behöver fler skyddsombud – inte färre.

Därför står IF Metall upp för skyddsombuden. Vi accepterar inte att de smutskastas, utan kräver att de respekteras. Ytterst handlar det om industriarbetarnas hälsa, säkerhet och liv. Ingen ska behöva bli sjuk, skada sig eller dö av jobbet!

En kommentar till “Stå upp för skydds­ombuden

  • Hur kommer det sig att IF metall vill att en arbetsgivare ska kunna köpa ut ett skyddsombud och andra anställda för 135000 samtidigt som ni kräver högre respekt för skyddsombud, vem kommer att vilja engagera sig om man kan bli uppsagd för man är ”besvärlig”

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Teslastrejkarna i Stockholm tillbaka på jobbet

Teslastrejkarna i Stockholm tillbaka på jobbet

IF Metall bekräftar  Beordrats tillbaka till arbetet

Gula fackföreningar hör inte hemma i Sverige

Gula fackföreningar hör inte hemma i Sverige

Fackföreningar ska vara av arbetare – för arbetare  Det skriver IF Metalls centrala ungdomskommitté i en insändare

Skydds­ombuden på Cytiva berättar: ”Det blev helt omöjligt att arbeta”

Skydds­ombuden på Cytiva berättar: ”Det blev helt omöjligt att arbeta”

Kallats Sveriges mest fackfientliga arbetsplats  F.d skyddsombud vittnar om missförhållanden  ”Rädda för bolaget”

Uppgifter: Teslamekaniker tillbaka på jobbet – på uppdrag av IF Metall

Uppgifter: Teslamekaniker tillbaka på jobbet — på uppdrag av IF Metall

Uppgifter: Jojo-metod kan skada Teslas verksamhet  Facket vill inte kommentera

Ny åtgärd i Teslastrejken: IF Metall förtegna

Ny åtgärd i Teslastrejken – IF Metall förtegna om detaljer

Facket inför ny strategi i konflikten  ”Förhoppning att den ska leda framåt”

Konflikt mellan Tesla och Postnord tas till Högsta domstolen

Konflikt mellan Tesla och Postnord tas till Högsta domstolen

Pågått i över två år  Vill tvinga Postnord att dela ut registreringsskyltar

IF Metall förlorade mot Tesla – igen

2-0 till Tesla i Arbetsdomstolen – efter fackets stämning

IF Metall stämde Tesla  Tvingas i stället betala en halv miljon kronor

Volvo-facket vill prata om de svåra frågorna i livet

Volvo-facket vill prata om de svåra frågorna i livet

IF Metalls jämställdhetsgrupp vill öppna för samtal  ”Ser ofta saker tidigare än arbetsgivarna”

Staten kan frysa Kubals skattekonto: ”Då blir det konkurs”

Staten kan frysa Kubals skattekonto: ”Då blir det konkurs”

Uppgifter: Finns koppling till rysk oligark  Över 450 jobb på spel i Sundsvall  Vd:n: ”Tar frågorna på största allvar”

LKAB:s malmtillgångar ökar kraftigt: ”Gäller bara att komma åt den”

LKAB:s malmtillgångar ökar kraftigt: ”Gäller bara att komma åt den”

Över sju miljarder ton  Men djupet kan ställa till det  ”Den delen är kanske inte så enkel”