Älskad vardag

Fotografen Gustav Gräll hyllar den grå vardagen.

Publicerad:

Uppdaterad:

  • GG
    Gustav Gräll

En hyllning till Sverige Vardag, sug på det ordet. Det framkallar inte direkt extas i kroppen. Men på något vis är det ändå där du hittar mig. Jag älskar vardag.

Jag älskar det sömniga svenska samhället. För mig är det där Sverige är som vackrast. I det lilla, enkla sammanhanget. Hur kunde det bli så? Jag tror att mina bilder speglar mitt liv väldigt bra. Att växa upp i en mindre ort är speciellt. Har detta liv format mig? Det vore konstigt annars. Jag är uppväxt med Bingolotto och Loket, bordtennisträningar måndagar och onsdagar, med att äta billig korv vid kassan på Ikea.

Mina bilder Blues från Sverige är en hyllning till det lilla livet. En hyllning till det grå landet, där glassgubben alltid ler, oavsett väder och månad. På alla platser finns dessa vackra historier, dessa fantastiska detaljer, det finns alltid en blues från Sverige. 

gustav gräll

Frilansfotograf, född och uppvuxen i Valbo, Gävle. I dag bosatt i Stockholm.

Utbildad på Nordens fotoskola, Biskops Arnö. Jobbar med svenska tidningar och magasin.

Utställningen Blues från Sverige har tidigare visats på Abecita Popkonst och Foto i Borås och är en hyllning till vardagen i Sverige.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Striden om tiden

Läs mer här:

Nyheter

Skyddsombudens dag

Läs fler artiklar här:

Val 2026

Läs fler artiklar här:

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen