Länsrätten ger staten rätt att kräva a-kassorna på avgifter som de aldrig har fått in från före detta medlemmar. Men Grafikernas och Skogs- och Träfackets a-kassa tänker överklaga domen.
Grafikernas och Skogs- och Träfackets a-kassor, numera sammanslagna till GS a-kassa, beslutade tidigare i år att vägra betala in regeringens förhöjda finansieringsavgift för de medlemmar som har lämnat a-kassan genom att inte betala sin avgift.
Myndigheten IAF, som driver in pengarna från kassorna till staten, hotade med att dra in statsbidraget om inte pengarna kom in.
Nu får IAF rätt i en dom i länsrätten. Enligt rättens bedömning är a-kassorna skyldiga att betala in den förhöjda finansieringsavgiften även för de medlemmar som har straffat ut sig genom att inte betala.
– Det var en tunn dom. De har inte tagit ställning till de frågor vi belyste, säger GS kassaföreståndare Liv Silnes.
GS menar att de tvingas bryta mot lagen om arbetslöshetskassor eftersom det i slutändan är a-kassans medlemmar som får betala för de före detta medlemmarnas obetalda avgifter. Den frågan har länsrätten inte svarat på, menar Liv Silnes. GS kommer troligtvis att överklaga domen.
– Nu betalar vi in de här pengarna, men vi ska sätta oss i styrelsen för att se över domen. Det är viktigt att frågan verkligen utreds.
När regeringen införde den förhöjda finansieringsavgiften i januari 2007 blev det dyrare att vara medlem i a-kassan. Sedan dess har 440 000 personer lämnat a-kassorna.
Många har gått ur genom att sluta betala avgiften. Enligt reglerna står de kvar som medlemmar under ytterligare tre månader, och under den tiden ska a-kassan betala in finansieringsavgiften till staten, trots att den aldrig har kommit in till a-kassan, anser IAF.
GS a-kassa menar i sin tur att IAF saknar stöd i lagen för att kräva in avgifterna. Även Transportarbetareförbundets a-kassa har ett pågående mål i länsrätten, där de har överklagat fakturorna från IAF. I väntan på domen har de dock valt att betala in avgifterna till IAF.









































































































