Elva polska skogsarbetare kan äntligen få ut den lön som deras tidigare arbetsgivare varit skyldig sedan tre år tillbaka. De svenska skattebetalarna fick stå för notan.
Våren och sommaren 2008 jobbade de polska skogsarbetarna i Sverige med röjning och plantering, bland annat för ett stort skogsbolag. De var anställda av det lettisk-registrerade företaget Sia Rentapro.
Efter en tid uteblev lönen. Enligt Sia Rentapro berodde det på att de hade ett krav på sina anställda, eftersom de hade utfört arbete för ett annat företag med lön från Sia Rentapro.
När Sia Rentapro i sin tur inte fick betalt från det företaget höll de inne lönen för kommande perioder. En sorts kvittning.
Fackförbundet GS drev ärendet hela vägen till Arbetsdomstolen, där de fick rätt i november 2010. Sia Rentapro dömdes att betala sammanlagt över 400 000 kronor till skogsarbetarna för utebliven lön och semesterersättning, 300 000 kronor i skadestånd samt rättegångskostnaderna för GS.
Ganska snart stod det klart att Sia Rentapro inte tänkte betala eftersom de saknade tillgångar. GS lät då LO-TCO Rättsskydd inleda en process för att sätta företaget i konkurs, vilket blev klart våren 2011.
I och med konkursen träder den statliga lönegarantin in och betalar de löner som företaget höll inne.
Jan-Åke Johansson, ombudsman på fackförbundet GS, är glad att historien nu kan få sitt slut. Men han tycker att notan för det hela har hamnat på fel ställe.
– När företag kan bete sig illa och de stora skogsbolagen tjänar pengar på billig arbetskraft och skattebetalarna slutligen får betala kostnaden – då är det skattebetalarna som subventionerar arbetskraften till de stora skogsbolagen.










































































































