• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Fanor med motsatta uppfattningar om Storbritanniens folkomröstning om EU-medlemskapet på balkongerna till två angränsande lägenheter i London. Foto: TT

Splittrat Storbritannien går till val

Publicerad 2016-06-21, 09:00   Uppdaterad 2020-07-03, 14:05

Foto: TT
Det pågår ständigt manifestationer för att Storbritannien ska lämna EU. Foto: TT

Lämna EU – eller bli kvar. På torsdag folkomröstar britterna. De svenska fackordförandena i industrin hoppas att Storbritannien stannar – för jobbens skull.

Tre argument för att lämna EU (Leave)

Ekonomin

Landet betalar höga EU-avgifter och får knappt någonting tillbaka. Det går att sluta handelsavtal med EU och andra länder.

Jobben och tryggheten

Landet kan sluta avtal liknande Norge och Schweiz vilket ger ungefär samma rättigheter som nu.

Invandring

Andra EU-medborgare flyttar till Storbritannien och det blir ett alltför hårt tryck på sjukvård, bostäder, kommunikationer.

Det är bara genom att lämna EU som Storbritannien kan kontrollera sin gräns.

Enligt opinionsundersökningarna har det varit jämnt mellan ”Stanna” (Remain) och ”Lämna” (Leave) under valkampanjen. Tonläget har varit hätskt fram till i torsdags då kampanjen avbröts under ett par dagar efter mordet på Labours parlamentsledamot Jo Cox. Politiska bedömare är osäkra på hur den händelsen kommer att påverka valet.

Debatten i Storbritannien har framförallt handlat om ekonomi och invandring. De som vill lämna pekar på att EU lägger sig i för mycket och att Storbritannien tvingas betala alldeles för höga medlemsavgifter.

Premiärminister David Cameron kämpar för att landet ska förbli en del av den europeiska unionen. Hans konservativa parti är splittrat. Camerons främste utmanare som partiledare, Londons tidigare borgmästare Boris Johnson, är affischnamn för Lämna-sidan.

Remain-aktivister tar en selfie före Labourledaren Jeremy Corbyns tal i kampanjen för att Storbritanien ska stanna kvar i EU. Foto: TT
Stanna-aktivister tar en selfie före Labourledaren Jeremy Corbyns tal i kampanjen för att Storbritannien ska vara kvar i EU. Foto: TT
Tre argument för att stanna i EU (Remain)

Ekonomin

Landet kommer att förlora på att inte kunna exportera fritt inom EU.

Jobben och tryggheten

Medborgarna kommer inte att kunna studera och arbeta utomlands på samma sätt som nu och har inte heller rätt till sjukvård i andra EU-länder.

Invandring

Storbritannien kan redan i dag kontrollera sin gräns eftersom landet inte ingår i Schengen-samarbetet.

Labour är positivt till att stanna kvar men ordföranden Jeremy Corbyn har legat lågt i valrörelsen, likaså fackföreningarna.

EU-ledarna i Bryssel har på sistone höjt tonläget och kallat ett brittiskt utträde, Brexit, för en katastrof och att det skulle innebära slutet för västvärldens politiska civilisation.

Hittills har inget land lämnat EU och osäkerheten är stor hur det skulle påverka den globala finansmarknaden, handeln och jobben. Marknadens nervositet visar sig bland annat i att värdet på pundet svänger rejält upp och ner och det påverkar de svenska bankerna och storföretagen.

Ingen kan heller svara på hur det blir för de cirka 100 000 svenskar som bor i Storbritannien, ifall de kommer att kunna få arbetstillstånd och rätt till sjukvård till exempel.

Skottland är positivt till EU och folkomröstade för knappt två år sedan om att vara kvar i Storbritannien. Om Brexit blir verklighet kan det leda till nya diskussioner om ett självständigt Skottland. Det kan i sin tur sätta fart på de krafter i Spanien som kräver självständighet för Katalonien och Baskien.

Nyligen samlades det globala facket IndustriAll på kongress i Madrid. Ett enhälligt uttalande antogs där britterna uppmanades att rösta för att stanna i EU.

Den internationella fackföreningsrörelsen bedömer att det är det bästa med tanke på jobben, både för de brittiska arbetarna och för industrin i övriga EU-länder som säljer varor till öriket.

Värdet av den svenska exporten till Storbritannien är betydligt högre än importen. och industrifackens ledare oroas av att Brexit kan påverka de svenska företagens möjlighet att sälja sina varor till Storbritannien. Värdet på den exporten var 2015 cirka 85 miljarder kronor.

Anders Ferbe, ordförande IF Metall:

Anders-Ferbe-liten”Jag är djupt oroad. Vi har tillräckligt med osäkerhet, det amerikanska valet, situationen i Ryssland, läget i Nordkorea. Vi skulle behöva mer säkerhet i världen.

Cameron bedriver ett tufft politiskt spel som inte bara påverkar Storbritannien. Hela balanspunkten i unionen rubbas om de lämnar och då måste alla andra positionera sig på nytt.

”Det EU gör är otillräckligt, men det finns ändå direktiv som värnar arbetsrätten.”

De som vill investera i våra svenska industriföretag vill ha en hög säkerhet, man vill veta spelreglerna de kommande åren. Om investerarna känner osäkerhet minskar investeringsviljan och då riskeras jobben. Att få ett nytt handelsavtal på plats kan ta flera år och under den tiden vet man inte vad som kommer att gälla framöver när det gäller tullar till exempel. Om en investerare tänker satsa på ett svenskt företag som har en viktig kund i Storbritannien, då håller man i slantarna tills det finns avtal på plats.

Våra brittiska systerorganisationer kampanjar för att stanna kvar. Det finns en insikt om att EU är vår möjlighet att ha rimliga arbetsvillkor. Det EU gör är otillräckligt, men det finns ändå direktiv som i viss mån värnar arbetsrätten, arbetstider, arbetsmiljö och sociala relationer.”

Per-Olof Sjöö, ordförande GS-facket:

PO-Sjoo”Storbritannien är en viktig marknad för oss, särskilt för sågverksindustrin. Om de lämnar EU skapar det osäkerhet och det gynnar ingen.

”Storbritannien behöver också vara med för att det ska gå att få en samlad europeisk klimatpolitik.”

EU skyddar de grundläggande fackliga rättigheterna. Vid ett utträde finns en uppenbar risk att brittiska löntagare får det sämre. Den brittiska regeringen bedriver en väldigt fackfientlig politik.

Det kan vara en förklaring till att facket haft svårt att komma ut i Brexit-debatten. Det har uppfattats som Camerons ja-kampanj och det har varit en hämmande faktor för den brittiska fackföreningsrörelsen.

Storbritannien behöver också vara med för att det ska gå att få en samlad europeisk klimatpolitik. Det försvagar hela EU ifall de står utanför.”

Matts Jutterström, ordförande, Pappers:

Matts-Jutterstrom-liten”Den debatt om invandring som pågår i folkomröstningskampanjen är skrämmande, det är otäcka krafter i rörelse. I hela Europa är det väldigt nationalistiska strömningar och det oroar mig.

”Det kan drabba jobben här också.”

Jag tror att det beror på att EU inte blivit det demokratiska projekt som det skulle ha kunnat bli, utan mer kapitalistiskt. Då är det många som börjar tvivla.

Det vore bra om de fortsatte vara med, jag tror att det skulle vara bäst för de brittiska arbetarna. Om de lämnar kommer det att skaka om alla andra EU-länder. Det kan drabba jobben här också.”

Gunilla Ericson

Läs mer: politik Storbritannien utrikes
Dela:

En kommentar till “Splittrat Storbritannien går till val”

  • Tobias skriver:
    21 juni, 2016 kl. 10:28

    Jag anser att man målar fan på väggen. Hur vet man att detta kommer att bli negativt? Vilka är det som uttalar sig om brexit?
    Inte är det vanligt folk utan det är företrädare för industrin och dess oligarker. Uttalandena är hårt färgade åt det moderata hållet och det finns inga som helst nyanser i dessa påståendena. Det kanske behövs att brexit finns på plats för att väcka en gigantisk förening av politiker i Bryssel för att demokrati och rättssäkerhet skall finna sin plats i detta politiska projekt.
    Jag ser inga demokratiska ansatser i dessa företrädares påståenden eller tal. Vad vill folket ha? Det nämns inte med ett enda ord.

    Svara

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Arbetsgivarna om utvisningarna: ”Ett stort misstag”

Arbetsgivarna om utvisningarna: ”Ett stort misstag”

✓Missnöjet gror hos arbetsgivarorganisationerna

Jimmies kontrakt – en pakt med djävulen

Jimmies kontrakt – en pakt med djävulen

”Lika osmakligt som desperat”

Hans klubb trotsar SD-trenden

Hans klubb trotsar SD-trenden

Scaniaklubben har kandidater på alla nivåer i årets val  Alla kandiderar för S

Dottern dog – då utvisades familjen

Dottern dog – då utvisades familjen

18-åriga Vanesa fick inga nya lungor  ”Jag kommer aldrig glömma hennes ord”

SD slåss med S om arbetarna

Eva Burman: SD slåss med S om arbetarna

”Svensk demokrati bygger på representativitet”

Migrations­verket: Vi verkställer bara regeringens beslut

Migrations­verket: Vi verkställer bara regeringens beslut

”Man kan tycka att saker är orättvist”

Vi kräver mer av Sverige

Marie Nilsson: Vi kräver mer av Sverige

”Nu får det vara nog med arbetarfientlig politik”

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Stor kartläggning  I flera branscher saknas personal  Trots det utvisas hundratals arbetare

Tidslinje: Så har migrationslagarna stramats åt

Tidslinje: Så har migrationslagarna skärpts

Ett decennium av åtstramningar

LO: Höj pensionen – inte pensionsåldern

LO: Höj pensionen – inte pensionsåldern

Undersökning visar  Åtta av tio arbetare vill känna till partiernas plan för pensionerna

Fackets höga spel: Säger upp försäkringarna

Fackets höga spel: Säger upp försäkringarna

”Kommer vidta stridsåtgärder om det behövs”

Pension

Guide: Då kan du (kanske) gå i pension

Guide: Då kan du (kanske) gå i pension

Riktålder, del-, premie- och garantipension  DA reder ut de viktiga begreppen

Anders vägrar jobba till 67: ”Man ska leva lite också”

Anders vägrar jobba till 67: ”Man ska leva lite också”

Jobbat i samma fabrik sedan 1979  Vill hinna njuta av livet med Ingalill

Fackens krav på ny regering: ”Måste hända saker”

Fackens krav: Släpp inte pensions-frågan

Budskapet till nya regeringen  ”Måste hända saker”

Visa fler

DA granskar: Läckan på Eurenco

Varningssystemet larmade – viftades bort av cheferna

Varningssystemet larmade – viftades bort av cheferna

Eurencos egen utredning visar  Ett ton nitroglycerin ”glömdes bort”  Ingen riskbedömning

Skyddsombudet: ”De utsatte oss för livsfara”

Larmet: Ett ton nitroglycerin-gegga kan explodera

Skyddsombudet om läckan på Eurenco: ”Inom 180 meter dör man”  Säkerhetssystem kopplades bort

Faran med enorma läckan: ”Går inte att stoppa”

Faran med enorma läckan: ”Går inte att stoppa”

FOI-experten om risken för detonation  ”Finns ingenting kvar av lokalen”

Visa fler

Fick smält metall i ögat efter explosion — skyddskläder saknades

Fick smält metall i ögat efter explosion — skyddskläder saknades

Svåra brännskador och förlorad syn  Så stor blir företagsboten

Sista natten med gjuterigänget

Efter nedläggningen – Fredrik, 34, saknar kamraterna på gjuteriet

130 blev av med jobbet när Guldsmedshyttan lade ner  ”Vi var ett lag”

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram