"Jag använder olika tejper till olika kunder"

Annika Svedberg är operatör på Stora Enso i Fors.

Publicerad:

Uppdaterad:

  • MA
    Madeleine Andersson.
Foto: Madeleine Andersson.
Foto: Madeleine Andersson.

Det här gör jag Annika Svedberg är operatör på Stora Enso i Fors.

Kartong till chokladaskar

Fors bruk ingår i koncernen Stora Enso och tillverkar falskartong. Kartongen går till bland annat livsmedelsförpackningar, choklad- och konfektyraskar och cigarettförpackningar.

”Jag delar upp de stora kartongrullarna på mindre trissor. Först trär jag trissorna, papprullarna, på spindlarna i maskinen. Sedan riktar jag in dem mot kartongens bana och till sist tejpar jag fast kartongen på trissan. Jag använder olika tejper till olika kunder. En är dubbelhäftande, en annan släpper lättare. Det är bra när kartongen åker in i en tryckpress.

Jag har varit här i 20 år. Tidigare gick jag i femskift-laget, men sedan två år tillbaka jobbar jag tvåskift på trissmaskinen. Det bästa här är arbetskamraterna. Vi är ett bra gäng som har roligt ihop. I dag är båda skiftlagen här, så vi ska äta lunch tillsammans på restaurangen. De väntar på mig nu.”

Berättat för Madeleine Andersson

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Val 2026

Läs fler artiklar här:

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen