Bud lämnat i Samhall-förhandlingarna

Medlarna i förhandlingarna om Samhall-avtalet har lämnat ett bud till LO-förbunden och Almega. De ska svara klockan 17 i dag.

Publicerad:

Uppdaterad:

(UPPDATERAD) Medlarna i förhandlingarna om Samhall-avtalet har lämnat ett bud till parterna. De ska svara klockan 17 i dag.

Så ser varslet ut

De sju LO-förbunden har varslat Almega om konflikt som kan bryta ut på torsdag den 12 oktober.

I ett första steg handlar det om blockad mot övertid, mertid, inhyrning och nyanställning för samtliga Samhallanställda.

I ett andra steg handlar det om strejk på vissa arbetsplatser. Det varslet kan utlösas den 17 oktober. Arbetsplatserna är:

IF Metall:

Samhall/Permobil, Timrå

Samhall/Svenstavik

Samhall/Söderhamnsverkstaden, Söderhamn

Samhall/Ludvika

Samhall/Alfapac, Kumla

Samhall/Densply, Mölndal

GS:

Samhall, Nybro

Fastighets:

Ikea Haparanda Tornio

Ikea Stockholm

Ikea Helsingborg

Handels

Ink Club, Uppsala

Samhall-förhandlingarna är inne i ett intensivt skede. För DA berättar en av medlarna, Malte Eriksson, att medlarna lämnat ett bud.

– Vi har inget besked om nånting nu, vi sitter bara och väntar.

Senast klockan 17 i dag ska parterna svara. Vid 16.15 hade de ännu inte lämnat svar. Om de inte kommer överens före torsdag morgon utbryter konflikt.

IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä bekräftar att förhandlingarna är inne i ett intensivt skede.

– Jag har inget att säga just nu.

Diskussionerna rör fortfarande den låglönesatsning som finns i LO-samordningen. Arbetsgivaren Almega säger att man gått med på låglönesatsning, men LO-förbunden tycker inte att det stämmer. Snittlönen för Samhallanställda är 21 800 kronor i månaden, enligt IF Metall. I LO:s krav ingår att alla som ligger under en lön på 24 000 kronor ska räknas som 24 000 kronor när potten räknas ihop.

De drygt 20 000 Samhallanställda organiseras av sju stycken LO-förbund: IF Metall, Fastighets, Kommunal, Seko, GS, Hotell- och restaurang samt Handels.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen