Volvos personalbil användes vid knarkbrott

Volvos personalbil användes för att frakta stora mängder knark. Det är inte första gången Volvos personalbilar används vid brott, enligt polisen.

Publicerad:

Uppdaterad:

  • MD
    Marcus Derland och Johanna Edström
En av Volvos personalbilar användes för att frakta ett kilo kokain. Kuriren som togs av polisen var anställd på Volvo. Knarket som hittades låg i en ­blommig påse i bak­sätet.  Foto: Polisen

Volvos personalbil användes för att frakta stora mängder knark. Det är inte första gången Volvos personalbilar används vid brott, enligt polisen.

”Det finns kriminella som arbetar på Volvo”, säger lokalpolisområdeschefen för Stor­göteborg Syd Dan Windt. Foto: Adam Ihse/TT

En grå Volvo S90 svänger in på Första Långgatan i Göteborg strax efter klockan 18 den 30 april. Mannen som kliver ut ser nervös ut. Han går in i en port på en gata längre bort och återvänder efter några minuter med ett paket i en papperspåse. Han lägger det i baksätet och kör iväg. Paketet innehåller ett kilo 87-procentigt rent kokain med ett uppskattat värde på cirka en miljon kronor. Polisen stoppar mannen, som senare döms till fyra års fängelse. Mannen arbetade på Volvo i Torslanda och bilen var en av bolagets leasingbilar – en personalförmån.

– Volvos tjänstebilar har dykt upp ett flertal gånger i brottssammanhang. Det finns kriminella som arbetar där. Andra anställda agerar kontaktpersoner för organiserad brottslighet, och genom dem får kriminella tillgång till bilarna, säger Dan Windt, lokalpolisområdeschef för Storgöteborg Syd.

Att leasingbilar används vid brott kan bero på flera orsaker, menar han.

– Personer kopplade till kriminalitet vill inte kunna knytas till vissa fordon, adresser eller varor.

– Det är sällan som personen som begår brottet står på bilen utan i stället står den på en så kallad målvakt, säger Dan Windt.

Begreppet bilmålvakt används om personer som går med på att registreras som ägare eller att stå på leasingavtalet i stället för personen som använder bilen. Det förekommer att anställda på Volvo hyr ut sina leasingbilar i andra hand: ”Jag hade två bilar att leasa. Jag behövde bara en och frågade i min bekantskapskrets om någon kunde hyra en”, berättade en Volvoanställd i ett förhör. Han hyrde ut bilen till den kollega som sedan använde den till att transportera ett kilo kokain.

– Företaget tillåter inte uthyrning av tjänstebilar i andra hand. Vid avsteg från avtalet kan företaget välja att ta bort förmånen att leasa en bil. I övrigt är det en fråga för polisen, säger Stefan Elfström, presstalesperson för Volvo Cars.


Bilsprängning utanför Volvo i Torslanda

I april i år sprängdes en bil på en parkering utanför Volvo Cars. Det var under nattskiftet som polisen larmades till Torslanda, efter att flera personer hört en kraftig smäll. Platsen spärrades av och polisens nationella bombskydd kallades in. Ingen person skadades. Händelsen utreds av polisen som grovt olaga hot.

Presstalespersonen för Volvo Cars Stefan Elfström säger att de har en löpande dialog med polisen om att polisen ska vara synliga runt företagets anläggningar utanför dagtid.

Efter sprängdådet är anställda oroliga för våldsutvecklingen.

– Snart har vi kanske skjutningar på arbetsplatsen, säger Carlos Rebelo Da Silva, huvudskyddsombuds på arbetsplatsen.

Volvo kan ha begått narkotikabrott


Tipsa oss!

Vill du berätta om droger på ditt jobb?
Kontakta våra reportrar:

Johanna Edström, 070-648 22 15, je@da.se

Marcus Derland, 070-485 67 16, md@da.se

Läs på tipsa.da.se hur vi garanterar din anonymitet. Tänk på att inte använda företagets telefon eller dator!

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen