• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Över hälften av Teslas verkstadsarbetare är enligt IF Metall ute i strejk. Foto: Judit Nilsson.

Så många strejkar på Tesla – IF Metall går ut med siffra

Publicerad 2023-11-30, 07:07   Uppdaterad 2023-12-01, 11:52

Tesla hävdar att över 90 procent av personalen arbetar, trots strejken. Nu ger IF Metall sin egen bild.

Brevet till svenska Teslaägare.

För någon vecka skickade Tesla ett brev till samtliga svenska Teslaägare där företaget gav sin syn på IF Metalls strejk. ”Under Teslas tjugoåriga historia har vi ställts inför många utmaningar, men vi har alltid lyckats tack vare vårt unika förhållningssätt till problemlösning”, skriver företaget.

Enligt brevet har de anställda på Tesla ”rättvisa villkor och god arbetsmiljö”. ”Vi har dock, likt många andra företag, valt att inte ingå kollektivavtal”, skriver man.

Trots den pågående strejken hävdar företaget i brevet att ”mer än 90 procent” av de anställda valt att stanna kvar på jobbet och inte delta i konflikten.

Det är sedan tidigare känt att en del anställda, även vissa medlemmar i facket, valt att inte hörsamma IF Metalls uppmaning till total arbetsnedläggelse och blockad. IF Metalls avtalssekreterare har erkänt att strejken är ”partiell”. Facket har dock hittills inte velat kommentera hur många av de cirka 130 verkstadsarbetarna som verkligen gått ut i strejk.

IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä har själv varit strejkvakt utanför en av Teslas verkstäder. Foto: Judit Nilsson

Men Teslas påstående om att över 90 procent av de anställda fortfarande jobbar bemöts nu av IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä.

– Såhär är det. De som vi har tagit ut i konflikt är de som arbetar inom IF Metalls avtalsområde. Det är inte hela Tesla, vi tar inte ut tjänstemän till exempel. Utifrån det perspektivet stämmer inte den där siffran från Tesla.

Hur många är det som strejkar?

– Över hälften av alla bilmekaniker på Tesla är medlemmar hos oss, säger han.

Veli-Pekka medger att det finns fackmedlemmar bland dem som fortfarande jobbar, och därmed agerar strejkbrytare. Men de ska vara få, och inte påverka helhetsbilden att över hälften av Teslas verkstadsarbetare är ute i strejk.

– Just nu för vi en dialog med de här personerna. Men i slutändan är det så att bryta mot strejken och att vara medlem i IF Metall är två saker som inte är förenliga, säger han.

Läs också

IF Metall: Medlemmar som inte strejkar ska uteslutas

”Har förbundsstyrelsen beslutat om en konflikt så har man en skyldighet att delta i den.”

IF Metalls förbundsstyrelse kommer inom en snar framtid gå igenom och göra en bedömning i varje enskilt fall. De kan sluta med att de här personerna utesluts ur IF Metall.

Enligt Veli-Pekka Säikkälä finns det flera orsaker till att vissa fackmedlemmar ännu inte vågat gå ut i strejk.

– Det finns migrationsärenden, folk som är från tredje land som är rädda om sitt uppehållstillstånd. Det finns folk som är provanställda som är rädda om sin anställning. Det finns också EU-medborgare som velat bygga upp ett liv i Sverige och nu är rädda för att de måste flytta från Sverige igen. Och så finns det de som är rädda för vad som händer efter konflikten. Man har hört från andra länder om fackliga som har fått sparken på Tesla, säger han.

Exakt hur många handlar det om?

– Jag kan inte gå in på det, säger han.

Mikael Färnbo. Foto: Ida PerssonMikael Färnbo

Läs mer: IF Metall strejk Tesla Veli-Pekka Säikkälä
Dela:

15 kommentarer till “Så många strejkar på Tesla – IF Metall går ut med siffra”

  • Patrik skriver:
    30 november, 2023 kl. 18:56

    Bara löst sagt av Veli-Pekka och försöker bara
    lägga skuld på Tesla. Patetisk av Veli-Pekka.
    Dom kanske inte vågar säga sanning och gå emot
    facket helt enkelt… :/

    Svara
    • Jonas skriver:
      2 december, 2023 kl. 01:25

      Snarare så att de hade fått sparken som han säger.

      Du tror allvarligt talat inte att arbetsgivaren hade varit snäll mot en person som säger ifrån om de kassa arbetsförhållandena på den egna arbetsplatsen?

      Det är ju Teslas fel att de vägrar att teckna kollektivavtal.

      Det är rätt att det är frivilligt, men det är för att vi har en strejkrätt i landet. ”Teckna annars ska du få se på f-n”.

      Svara
  • Pelle skriver:
    30 november, 2023 kl. 18:58

    Eh, borde inte rubriken vara ”IF metall vill inte gå ut med siffra”, eller missade jag något? ”Över hälften” minus ”jag kan inte gå in på det” är inte en siffra väl?

    Svara
  • Alexander Persson skriver:
    30 november, 2023 kl. 19:18

    Dålig rubrik när der fortfarande inte framgår hur många som faktiskt strejkar. Troligtvis är det en hel del strejkbrytare eftersom man inte vågar gå ut med en siffra.

    Svara
  • Davide skriver:
    30 november, 2023 kl. 19:55

    Vilket bs, hela grejen med gamla gubbar som vill hålla sig kvar i Stalins tider.
    Det är ytterst få Teslaanställda som är med i deras egotrippad strejk. Vem tror de att de är egentligen? Hoppas att ha muskler och argument mot ett av världens största bolag?

    Jag skulle aldrig i livet ens ta in en fackrepresentant på ett möte efter alla lögner de skickar ut i media.

    Förr i tiden har mindre feta gubbar drivit fackrörelsen och utan ersättning. Hur är det med IF metall gubbar?

    Maffia wannabes hela bunten.

    Svara
  • Patrick Andersson skriver:
    1 december, 2023 kl. 12:21

    Jag har ännu inte förstått om in itiativet till strejken kom från de anställda eller från fackförbundet. Var de anställdas villkor på Tesla sämre tidigare än om de sku ha hört till Facket?

    Svara
  • Jonas skriver:
    2 december, 2023 kl. 01:30

    Det är ju för att Tesla själva kommer kunna räkna ut vem som är facklig och vem som inte är det om man går ut med en exakt siffra.

    Själv tycker jag det är bra med”En för alla, alla för en”-principen. De ska räcka med att en på arbetsplatsen vill ha kollektivavtal, sen ska hela den fackliga organisationen sluta upp bakom denna individen.

    Svara
  • Christer Mahra skriver:
    2 december, 2023 kl. 11:33

    Sverige kommer att förlora arbeten till utlandet och företag kommer inte etablera sig i Sverige. När diktatur införs i det Svenska modellen.

    Svara
  • Dan Andersson skriver:
    3 december, 2023 kl. 11:01

    Den finns bara en diktator och det är Teslas ledare. Han vill diktatera villkoren på svensk arbetsmarknaden. Företaget vill inte att arbetarna ska känna sig trygga på sitt arbete. Man är i villfarelsen att osäkerhet får människor att arbeta bättre. Synd att de inte lärt sig mer!

    Svara
  • Lasse skriver:
    4 december, 2023 kl. 08:46

    Vad ska man tro?? Metall vill inte visa en siffra på någonting. De som jobbar där bör ha bra betalt annars är det många andra lediga jobb runt där. De enda som blir stora förlorare på det här är hela vårt land. För Tesla kommer inte ha ett jobb mer än nödvändigt i Sverige.

    Svara
  • nils hjalmar Sjölander skriver:
    26 december, 2023 kl. 12:56

    Varför startar Metall en strejk när de inte har medlemmarna som arbetar för företaget med sig.

    Svara
  • nils hjalmar Sjölander skriver:
    26 december, 2023 kl. 13:04

    Det är fackpamparna som strejkar, inte dom anställda.

    Svara
  • HTE skriver:
    30 december, 2023 kl. 10:04

    Nog skall det vara som det är i Sverige, för misstänker att folk i gemen inte vill ha det som i USA, där du kan ta ditt pick och pack och gå på momangen?

    Svara
  • Olle F skriver:
    2 januari, 2024 kl. 02:33

    Jag vill inte köpa bil av ett företag som inte har fackliga avtal.
    Utgick från att ett företag som Tesla tecknat kollektivavtal och sedan överträffat de avtal de gjort med facket.

    Svara
  • PW skriver:
    24 januari, 2024 kl. 16:52

    ”Fackpampar” sa någon, någon annan pratar om Stalin… maken till okunskap ute i landet. Är det kommunistiskt att vilja ha rimliga arbetsvillkor, en säker arbetsplats, rätt till ordnad ledighet och en lön som kompenseras för inflation varje år?

    Om vi har fackpampar idag så sitter de högt upp i LO, inte i de lokala förbunden. Fackpampar strejkar inte. De har sina löner. Kommunister finns det få av i samhället, speciellt den typen.

    Även om arbetarrörelsen startade S för att kunna driva arbetarnas frågor så är medlemmarna ur alla politiska led om något alls.

    Facket är medlemmarna. Facket i sig själv som organisation har ingen vinning eller får några pengar etc på att strejka. Det är medlemmarna som har för dåliga arbetsvillkor, de har diskussion med sitt fack och då försöker i detta fall IF-Metall förhandla fram rimliga basvillkor. Men Tesla vill inte ge dem bättre villkor. Då finns bara strejken kvar efter flera års förhandlingar.

    Synd, för om Tesla skrivit ett avtal få man inte strejka… Nu finns inget som stoppar dem.

    Svara

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Fackens krav på ny regering: ”Måste hända saker”

Fackens krav på ny regering: ”Måste hända saker”

Vill se bättre pension och slopat karensdrag

Oro på Volvofabriken i Olofström efter neddragningar på helgsskiften

Färre helgskift på Volvo – anställda rädda för uppsägningar

Oro i Olofström  ”Alla går runt och väntar”

Teslakonflikten lever vidare – på Spotify

Teslakonflikten lever vidare – på Spotify

LO:s minsta förbund satte stopp för soundtrack  ”Syftet var att åsamka trubbel”

Zara blir första kvinnan att leda Volvoklubben: ”På tiden”

Zara, 36, blir första kvinnan att leda Volvoklubben: ”På tiden”

Ska företräda 1 800 fackmedlemmar i Olofström  ”Viktigt att engagera sig”

Hans klubb trotsar SD-trenden

Hans klubb trotsar SD-trenden

Scaniaklubben har kandidater på alla nivåer i årets val  Alla kandiderar för S

Smedjan tappade Volvo som kund – nu sägs alla på golvet upp

Smedjan tappade Volvo som kund – nu sägs alla på golvet upp

Varslades innan semestern  Nu får 66 gå på Forgex i Virsbo  ”Skapligt förnedrande”

Vi kräver mer av Sverige

Marie Nilsson: Vi kräver mer av Sverige

”Nu får det vara nog med arbetarfientlig politik”

”Konflikten är ett misslyckande”

Insändare: ”Konflikten är ett misslyckande”

Läsare reagerar på Teslastrejkens slut  Vill se grundlig utvärdering

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Strejken för kollektivavtal är över  Unika konflikten sätts under lupp

Marie Nilsson: Vi är öppna för vitbok om Teslastrejken

Tycker inte IF Metall klantat sig  ”Medlemmarnas bästa vi hade för ögonen”

Sista natten med gjuterigänget

Efter nedläggningen – Fredrik, 34, saknar kamraterna på gjuteriet

130 blev av med jobbet när Guldsmedshyttan lade ner  ”Vi var ett lag”

Gaslarm på SSAB – flera till sjukhus

Gaslarm på SSAB – flera till sjukhus

”Inga närmare uppgifter om hälsotillstånd”

Fackens krav på ny regering: ”Måste hända saker”

Fackens krav på ny regering: ”Måste hända saker”

Vill se bättre pension och slopat karensdrag

Granskning: Arbetskraftsutvisningarna

Armela utvisades när hon gjorde slut med sambon – trots fast jobb

Armela utvisades när hon gjorde slut med sambon – trots fast jobb i bristyrke

”Svårt att förstå hur mycket man förlorar”

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Stor kartläggning  I flera branscher saknas personal  Trots det utvisas hundratals arbetare

Dottern dog – då utvisades familjen

Dottern dog – då utvisades familjen

18-åriga Vanesa fick inga nya lungor  ”Jag kommer aldrig glömma hennes ord”

Visa fler

Måste jag ha min mat bredvid gammal bearnaise?

Måste jag ha min mat bredvid gammal bearnaise?

Läsaren undrar hur hen ska få kollegorna att rensa kylen  Experten ger tips

Truckföraren Jennifer räddade hunden Tuss – i träskor 

Truckföraren Jennifer, 24, räddade hunden Tuss – i träskor

Räddningstjänsten avbröt insatsen  Då tog sågverkspersonalen över  ”Lyckotårar”

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram