Avhoppad Pappers-revisor fråntas förtroendeuppdrag
Anklagas för sekretessbrott ”Det är tufft för mig”
Publicerad 2024-06-04, 10:13 Uppdaterad 2024-06-07, 11:45
Under tisdagen blev det klart att textilåtervinningsföretaget Renewcell i Sundsvall har en ny ägare igen.
– Det känns skönt! Nu hoppas vi att folk ska få komma tillbaka så småningom, säger Ortvikens avdelningsordförande Emma Valter.
Efter snart ett halvår av varsel, uppsägningar och konkurs står det nu klart att Renewcell har förvärvats av Altor, ett värdepappersföretaget baserat i Sverige.
Emma Valter är lättad.

– Skönt att det åtminstone finns en ägare igen. Sedan har jag ingen aning om när och hur allting kommer att gå till. Det här är ju helt nytt för oss, men vi hoppas ju såklart att folk ska komma tillbaka så småningom, säger hon.
Lars Dahlqvist var en av de drygt 80 kollektivanställda som blev uppsagda under våren. Numera är han arbetslös, men säger att han hyser gott hopp om att hitta ett jobb inom kort. Om det blir på textilåtervinningsföretaget igen låter han dock vara osagt.
– Nä, det vet jag inte. Men jag hoppas att de anställer folk innan året är slut i alla fall, annars får de nog svårt att hitta processoperatörer, säger han.
Lars Dahlqvist har arbetat på industriområdet Ortviken i Sundsvall i hela sitt vuxna liv. Först på pappersbruket i drygt 30 år, tills det lades ned. Sedan på Renewcell, tills det gick i konkurs. Nu ser han svag ljusning igen.

– Det känns bra att det är klart med en ny köpare. Dessutom verkar de vara seriösa, trots att det är ett riskkapitalbolag. Men sedan är ju mycket oklart än, vi får se vad som händer.
Renewcell grundades 2012 av forskare vid Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm – med visionen att göra modeindustrin cirkulär.
Tanken var att fabriken i Sundsvall skulle återvinna cellullosabaserat textilavfall, som utslitna bomullskläder, till ett nytt material kallat cirkulose.
År 2020 utsågs materialet till en av världens hundra bästa uppfinningar av den amerikanska tidskriften Time Magazine. Samma år introducerades företaget på Nasdaqbörsen. Som mest hade företaget en värdering på flera miljarder kronor, och ägdes bland annat av klädjätten H&M.
Hoppet var med andra stort i Sundsvall när Renewcell invigde sin fabrik på Ortviken i november 2022. Detta särskilt med tanke på alla de hundratals pappersarbetare som just tvingats lämna sina jobb i och med nedläggningen av pappersbruket kort innan.
Men ganska snart stod det klart att Renewcell saknade tillräckligt med pengar, varför det först varslade och senare alltså ansökte om konkurs. Under fredagen fick de fem sista kollektivanställda lämna arbetsplatsen.
Men så kom nyheten i morse att konkursboet nu köps av riskkapitalbolaget Altor. I ett pressmeddelande säger en av dess företrädare, Clara Zverina:
– Vi skyr inte för en utmaning och den här är värd att ta, både för det unika med den patenterade tekniken och det brådskande att skala cirkulära lösningar för hela textil- och modeindustrin.
Pappers förbundsordförande Pontus Georgsson säger att han vet ganska lite om vilka köparna är. Men, säger han:

– Jag tror på produkten och det verkar de också göra. Nu finns det hopp!
I samband med förvärvet har företaget nu också döpts om – från Renewcell till Circulose.