• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Northvolt Ett i Skellefteå. Foto: TT

Massuppsägningar på Northvolt – endast 1 700 jobb blir kvar

Publicerad 2025-03-31, 14:37

Northvolts kursförvaltare Mikael Kubu meddelar nu att endast 1 700 anställda kommer få behålla jobbet i företagets svenska verksamheter. Företaget hade 5 000 anställda när det ansökte om konkurs i mitten av mars.

Här kan du lyssna på en AI-genererad uppläsning av artikeln:

På måndag förmiddag hade konkursförvaltaren Mikael Kubu och chefer på Northvolt ett internt möte med de anställda.

Enligt flera av varandra oberoende källor fick personalen då information om att 1 200 tjänster skulle behållas fördelat på de tre verksamheterna i Skellefteå, Västerås och på företagets huvudkontor i Stockholm.

Senare gick ett pressmeddelande ut där företaget skriver att 1 700 tjänster ska behållas.

”Den fortsatta driften inom ramen för konkursen kommer sysselsätta cirka 1 700 av de konkursförsatta bolagens medarbetare. Därutöver tillkommer personer anställda i utländska dotterbolag. Övrig personal kommer bli arbetsbefriade och underrättelse härom kommer att skickas ut till berörda personer med start under morgondagen”, skriver konkursförvaltaren Mikael Kubu och fortsätter:

”Trots stora neddragningar är det positivt att verksamheten i viss utsträckning kan fortgå, vilket sannolikt är avgörande för att kunna sälja verksamheten helt eller delvis.”

Enligt Northvolts kommunikationschef Matti Kataja är förklaringen till att siffrorna skiljer sig att det i den högre siffran även ingår verksamheterna Northvolt Revolt och Northvolt Systems.

Kris på Northvolt: ”Det känns inte bra – väldigt många tjänster ska bort”

Varken i mötet med personalen eller i pressmeddelandet framgick några detaljer om hur uppsägningarna kommer att fördelas mellan de olika verksamheterna. De som nu tvingas gå kommer få information via mejl under måndagskvällen eller tisdagsmorgonen.

– Delar av verksamheten måste hållas ihop för att göra en försäljning attraktiv. Vi kan inte erbjuda alla jobb, ska företrädare för Northvolt ha sagt under förmiddagens möte.

I dagsläget arbetar cirka 3 000 personer på batterifabriken i Skellefteå. Sammanlagt arbetar strax under 5 000 personer på Northvolt, varav cirka 4 500 på bolagets samtliga enheter i Sverige.

– Det känns inte bra. Väldigt många tjänster ska bort, säger en källa till DA som deltog i mötet.

– Jag är en av de få lyckligt lottade som hittat ett annat jobb i Skellefteå, men jag är säker på att många är väldigt besvikna, som nu är avhängiga Migrationsverkets regler, säger en annan källa.

Läs också

Tanvir, 32, säljer möblerna efter Northvoltkonkursen: ”Har bara tre månader”

Tanvir Reza Akash, Mattias Magnusson och Ján Ihnát är tre Northvoltarbetare vars framtid svävar i ovisshet efter konkursbeskedet. Foto: Patrick Degerman

✓Tusentals anställda drabbas ✓”Fick lägenhetskontrakt samma dag som konkursen”

Anledningen till att man inte stänger ner hela verksamheten är, enligt uppgifter till DA, att delar av verksamheten måste hållas i gång för att kunna säljas. Två företag som visat intresse ska ha besökt batterifabriken under fredagen.

På det interna mötet med personalen ska konkursförvaltare ha uttryckt att ytterligare kapital måste tillsättas, och leverantörer måste vara med för att kunna få en försäljning till stånd.

– Vanligtvis har förluster som denna resulterat i en total nedstängning. Ett oerhört stort arbete har gjorts för att undvika detta, ska konkursförvaltare Michael Kubu ha sagt under mötet och lagt till:

– Vi förstår att det här är riktigt tufft, och vi är tacksamma.

Konkursförvaltaren Mikael Kubu skriver i pressmeddelandet att:

“Det synnerliga intensiva arbetet med konkursen har fortsatt och nu lett fram till att Northvolts konkursbon kunnat träffa en principöverenskommelse med närmast berörda parter gällande finansiella garantier för den fortsatta driften. Denna principöverenskommelse kommer formaliseras under de närmaste dagarna.”

Peter Schwartz

Läs mer: Arbetsmarknad IF Metall konkurs Matti Kataja Northvolt Skellefteå varsel
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

”Kinachock”, krig och skakig omvärld  Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet  ”Svårare än någonsin”

Efter gruvstoppet – 43 blir av med jobbet

Efter gruvstoppet – så många blir av med jobbet

Flera arbetare skadades i ras  Stora delar av gruvan hålls stängd  IF Metall: ”Förhandlingarna inte färdiga”

Gruv­arbetare ska lösa skolkrisen i Gällivare

Gruv­arbetare ska rädda krisande skola i Gällivare

Akut brist på lärare  Nu ska Boliden råda bot på problemet  Facket: ”Det välkomnar vi”

Tobias, 26, förbättrade arbetsmiljön – på hela Volvo

Tobias, 26, förbättrade arbetsmiljön – på hela Volvo

Montörer fick smärtor i handlederna av buntband  Skyddsombudet fick till en förändring

Arbetet står helt still på SSAB – efter mystiska sjukdomsfall

Hela bygget på SSAB stoppat – giftig gas uppmätt

20-tal personer har symtom  Sju till sjukhus  ”Mycket oro”

Samhall hyvlar lönen för Kristina, 51 – facket: ”Åt helsike”

Samhall hyvlar lönen för Kristina, 51 – facket: ”Åt helsike”

Omfattande arbetsuppgifter – men nekas lönetillägg  ”Får ingen uppskattning”

Nu ska karensavdraget bort

Marie Nilsson: Nu ska karensavdraget bort

”Sverige är det enda landet i Norden där den som är sjuk får betala straffavgift”

Anställd på Tesla ville vara föräldraledig – blev uppsagd

Anställd på Tesla ville vara föräldraledig – blev uppsagd

Behövde hämta barn på förskolan  Fick sparken

LO kräver att pensionen höjs: ”Svek mot Sveriges arbetare”

LO kräver att pensionen höjs: ”Svek mot Sveriges arbetare”

Målet: Ett mer rättvist system  ”Ska inte behöva ha en klump i magen”

Samhall-arbetare får inte betalt för fler tvättuppgifter – stäms av IF Metall

Samhall-arbetare får inte betalt för fler tvättuppgifter – stäms av IF Metall

Trots mer jobb – inget lönetillägg

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna 

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

”Kinachock”, krig och skakig omvärld  Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet  ”Svårare än någonsin”

DA granskar Senior

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen 

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Kinesiska företagets etablering har satt Eskilstuna i gungning  ”Är det dags att vakna nu?”

Oberoende granskning visar – kommunen brast i hanteringen av Senior

Kommunen brast i hanteringen av Senior

Oberoende granskning visar  Flera fel när kinesiska företaget etablerats  ”Anmärkningsvärt”

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

Planerade giftutsläpp väcker starka känslor  För sju av tio Eskilstunabor kan frågan avgöra hur de röstar

Visa fler

Efter gruvstoppet – 43 blir av med jobbet

Efter gruvstoppet – så många blir av med jobbet

Flera arbetare skadades i ras  Stora delar av gruvan hålls stängd  IF Metall: ”Förhandlingarna inte färdiga”

Krisen inom Pappers

Pappers revisor hoppar av – bröt mot sekretessen

Pappers revisor hoppar av – bröt mot sekretessen

Förbundet inleder utredning om läckta uppgifter  ”Ingen hämnd”

Anställda på Pappers tvingades välja sida – i infekterad konflikt

Anställda på Pappers tvingades välja sida – i infekterad konflikt

Arbetsmiljökonsulter arrangerade kontroversiell övning  Upplevdes kränkande  ”Naturligt att konflikter uppstår”

Vad handlar sprickan inom Pappers om?

Vad handlar sprickan inom Pappers om?

DA reder ut turerna inom Papperskrisen

Visa fler

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram