På måndagen har har Teslastrejken pågått i två år. Under hösten har IF Metall trappat upp stridsåtgärderna mot elbilsjätten. Nu är facket redo att ta större risker.
Det säger IF Metalls förbundsordförande Marie Nilsson inför strejkens tvåårsdag.
Marie Nilsson, hur sammanfattar du strejkens två första år?
– Det är en utdragen konflikt som saknar motstycke, både i Sverige och för IF Metall. Vi var väl medvetna om att det här skulle bli en svår konflikt och att det skulle kunna ta tid. Men om någon hade sagt till mig då att vi inte skulle ha hittat en lösning på två år, då hade jag inte trott på det. Men man måste också säga att vi har ett väldigt stort stöd, både från allmänheten, fackföreningsrörelsen och från våra medlemmar på Tesla.
Konflikten är ju nu historiskt lång. Vad hade du och ni gjort annorlunda om ni då hade vetat allt ni vet idag?
– Jag tror inte vi hade valt att inte lägga ett varsel, för det måste vi göra. Däremot är läxan att när ett sådant här företag etablerar sig i Sverige så måste vi vara på tårna och börja organisera medlemmar mycket tidigare. Nu agerade man på lokal nivå, men vi hade inget samlat grepp tillräckligt tidigt. När det här är avslutat kommer det väl analyseras noggrannare. Men det är vad jag kan säga nu, att vi skulle ha organiserat mycket tidigare.
Med vilka känslor går du nu in i strejkens tredje år?
– Det är med en fast beslutsamhet om att vi måste göra det här. Vi behöver göra det här. Men det är också med en väldig ödmjukhet inför våra medlemmar. Det är nog ingen som kan föreställa sig hur det är att inte gå till sitt jobb på två år. Det är en oerhörd påfrestning och det har jag stor respekt för. Det är de strejkande som bestämmer hur länge man orkar hålla i och hålla ut.
Det mesta tyder ju på att det är Teslas ledning och ägare som säger nej till kollektivavtal. Vad skulle du säga till Elon Musk om du träffade honom?
– Jag kan väl i och för sig förstå att Elon Musk och Tesla är skeptiska till fackföreningsrörelsen. De har en erfarenhet av amerikanska fackföreningar som verkar i en helt annan miljö och som måste vara militanta på ett annat sätt. Jag skulle säga: Jämför inte svenska fackföreningar med amerikanska. Låt oss få en chans. Att teckna ett kollektivavtal i Sverige innebär inte heller att man förbinder sig till kollektivavtal i resten av världen, utan det är det praktiska systemet vi har här för att reglera villkoren.
Nu har ni på kort tid infört en rad åtgärder i konflikten. Har ni varit för försiktiga tidigare?
– Vi har gjort bedömningen att så länge vi har diskuterat med Tesla så har vi kunnat hålla fast vid våra ganska omfattande stridsåtgärder. Men det är klart att läget förändrades när Medlingsinstitutet meddelade att de inte tänkte försöka medla längre. I samma veva blev det tydligt för oss att Tesla inte på något sätt är beredda att tillmötesgå våra medlemmar när det gäller årliga löneökningar, arbetstidsförkortning och pensionslösningar.
– Samtidigt måste vi, när vi lägger varsel, noga undersöka hur det slår och hur effekten blir. Att det inte riskerar att skada företag som vi har kollektivavtal och en bra relation med, alltför mycket. Det är en balans att lägga varsel. Men nu har vi gjort bedömningen att nu går vi vidare.
🎧 Missa inte DA:s Tesladokumentär 🎧
Betyder det att ni kommer ta större risker framåt?
– Ja.
Samtidigt kallade Almega häromdagen sympatiåtgärder som drabbar företag med kollektivavtal för ”galenskap”. Vad vill du säga till de företag med kollektivavtal som riskerar att drabbas av den här konflikten?
– För varje varsel vi lägger har vi naturligtvis diskussioner med vår motpart. Vi talar om vad vi tänker göra och det kan vara så att vår motpart då säger att vi borde titta på någon annan åtgärd istället. Ibland hörsammar vi det och ibland säger vi att det här gör vi i alla fall. Det är en balansgång. Ja, vi kan hamna i lägen där våra åtgärder tyvärr påverkar. Det är så systemet ser ut. Att Almega säger det här, det ligger i deras natur. De har ju ett starkt intresse av att sympatiåtgärder inte ska vara möjliga överhuvudtaget. De har alltid, och kommer alltid att, starkt ogilla det.
Hur kommer den här konflikten sluta?
– Det står skrivet i stjärnorna. Vårt mål är naturligtvis att vi förr eller senare ska få till ett kollektivavtal på den här arbetsplatsen. Men hur lång tid det tar, det vågar jag inte säga. Det är som sagt väldigt avhängigt hur länge våra medlemmar orkar hålla i. Vi måste också vara medvetna om att Tesla använder ett motvapen som vi aldrig har stött på tidigare, det vill säga tar in strejkbrytare. Men vi värvar ju hela tiden och tar ut även dem i strejk så småningom.
– Jag vill också säga att Tesla inte är ett stackars litet företag som vi försöker krossa på något sätt. Utan det här är en global spelare och vi kan inte acceptera att de ska ha andra villkor i Sverige än vad andra företagare har. Det här är en stor och viktig spelare, och därför behöver vi ta den här konflikten. Det är omöjligt för oss att göra något annat.




















































































































