Kvinna död efter olycka på Alleima: ”Något som inte får ske”

arbetsmiljö

Trafikolycka på stålbolaget i Sandviken Misstänkt vållande till annans död ”Sorg”

Publicerad:

Uppdaterad:

Sandviken. Foto: Alleima press
Sandvikens industripark. Foto: Alleima press

En kvinna i 50-årsåldern avled sent i går kväll i samband med en trafikolycka på stålbolaget Alleima i Sandviken.

Polis och åklagare har inlett en utredning om misstänkt vållande till annans död genom arbetsplatsolycka.

Elevenlabs AudioNative Player

Det är ännu inte klarlagt exakt vad som skett, men enligt flera liktydiga uppgifter ska kvinnan ha blivit påkörd av en truck på verksamhetsområdet.

– Det är med sorg som vi måste informera om att det skett en allvarlig olycka hos oss i går på vårt område i Sandviken. Det är en av våra kollegor som tragiskt har omkommit. Kollegans familj har underrättats och våra djupa kondoleanser går till hennes familj, vänner och andra som på något sätt berörs av den här förlusten, säger Alleimas presschef Yvonne Edenholm.

Edenholm vill inte bekräfta att en truck varit inblandad i olyckan.

– Det var en trafikolycka som skedde. Just nu pågår en utredning och vi samarbetar fullt ut med polisen, säger hon.

Yvonne Edenholm. Foto: Alleima
Yvonne Edenholm. Foto: Alleima

Polis och åklagare har inlett en utredning om misstänkt vållande till annans död genom arbetsplatsolycka. Det är ännu inte känt om det finns någon misstänkt i ärendet.

Under onsdagsmorgonen har arbetsgivaren aktiverat en lokal krisorganisation och erbjuder psykologiskt stöd till anställda och chefer. Alla chefer ska vara på plats för att bemöta frågor från anställda.

– Det är så klart en stor sorg för alla berörda. Det här är någonting som inte får ske. Nu har det ändå skett och det är förstås oerhört tragiskt, säger Yvonne Edenholm.

Tomas Kärnström, ordförande IF Metalls klubb på Alleimas rördivision, befinner sig i bilen mot Sandviken när Dagens Arbete når honom.

– Jag och vice ordförande har varit på branschforum i Borlänge, men vi har beslutat att avbryta och åka tillbaka med anledning av det inträffade.

– Vi kan inte sitta där på ett möte när det händer en sådan här grej. Vi måste samla ihop oss lite. Telefonerna ringer hela tiden, säger Tomas Kärnström.

Tomas Kärnström, IF Metalls klubbordförande på Alleima i Sandviken. Foto: Arkiv
Tomas Kärnström, IF Metalls klubbordförande på Alleima i Sandviken. Foto: Arkiv

Kvinnan var anställd inom Alleimas banddivision. Dagens Arbete söker divisionens klubbordförande för en kommentar.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Avtalsrörelsen

Läs mer

DA granskar:

Woolpower

Läs mer

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Val 2026

Läs mer

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här
Fler historiska reportage

Granskning: Lurade i skogen