Saabägare startar batterifabrik

Den nya Saabelbilen kommer att utrustas med batterier från en av världens modernaste batterifabriker som byggts upp i Kina. Våren 2014 väntas den första elsaaben finnas på marknaden.

Publicerad:

Uppdaterad:

Den nya Saabelbilen kommer att utrustas med batterier från en av världens modernaste batterifabriker som byggts upp i Kina. Våren 2014 väntas den första elsaaben finnas på marknaden.

Nevs, som tagit över fabriken i Trollhättan, har genom ett dotterbolag byggt upp en batterifabrik i Kina.

Batterierna bygger på japansk teknik och är av typen litiumjärnfosfat. Energidensiteten uppges vara högre än vad som finns på marknaden i dag.

Den nya batterifabriken har 70 anställda som väntas öka. 30 personer arbetar med forskning och utveckling.

Batterifabriken är ett resultat av det kinesisk-japanska samarbete som också är grundläggande för teknikutvecklingen för Saab-elbilarna. Redan i dag har våra batterier en kapacitet med mycket konkurrenskraftiga värden, och nu återstår cirka ett och ett halvt år innan den första Saab-elbilen ska lanseras, säger Kai Johan Jiang, ägare till National Modern Energy Holdings som äger Nevs, i ett pressmeddelande.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Val 2026

Läs fler artiklar här:

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen