GS kräver 
fler timmar

Mer arbetstidsförkortning och en rättighet att spara timmarna för att gå ner i arbetstid närmare pensionen. Facken inom Industrin vill bygga ut systemet med kortare livsarbetstid.

Publicerad:

Uppdaterad:

  • ME
    Marie Edlund

Mer arbetstidsförkortning och en rättighet att spara timmarna för att gå ner i arbetstid närmare pensionen. Facken inom Industrin vill bygga ut systemet med kortare livsarbetstid.

Så många timmar har du rätt till

  • Träindustriavtalet 63 timmar/år
  • Sågverksavtalet 63 timmar/år
  • Skogsavtalet 65 timmar/år
  • Stoppmöbelindustriavtalet 63 timmar/år
  • Virkesmätningsavtalet 65 timmar/år
  • Trävaruhandelsavtalet 0 timmar/år
  • Civilavtalet 37 timmar/år
  • Förpackningsavtalet 37 timmar/år
  • Visbyavtalet 28 timmar/år
  • Grafikeravtalet 0 tim/år
  • Skog R-avtalet 0 tim/år
  • Skogsavtalet Svenska kyrkan 0 tim/år
  • Tidningsavtalet 4 extra semesterdagar (annan bakgrund än atk)

Samtliga uppgifter avser 40-timmars arbetsvecka.

Det var i avtalsrörelsen 1995 som frågan om arbetstidsförkortning lyftes första gången. Den gången drev dåvarande Metall igenom ett tvåårigt avtal där arbetstiden kortades med en dag per år. 1998 drevs frågan av flera förbund och fram till 2007 byggdes atk:n ut med fler timmar varje år. Sedan dess har det varit stopp.

Nu tar Facken inom Industrin, där GS ingår, upp frågan igen och driver på för en fortsatt utökning.

Facken vill också se en ny möjlighet att spara sin atk för att gå ner i arbetstid vid en viss ålder. Den valmöjlighet som finns i nuvarande system (se faktaruta) ska finnas kvar.

– Vi har ett allt hårdare arbetsliv och det behöver finnas möjligheter att gå ner i tid. Med tanke på den faktiska pensionsålder vi har i våra branscher (cirka 60–62 år, red. kommentar) skapar det här en möjlighet för våra medlemmar att jobba längre, men inte på heltid hela livet, säger Tommy Andersson, GS avtalssekreterare.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen