GS: Arbetstiden måste bli mer förutsägbar

arbetsmarknad

Flexibilitet eller förutsägbarhet. Det är makten över arbetstiden som blir den heta frågan i GS-fackets förhandlingar.

Publicerad:

Uppdaterad:

GS och arbetsgivarparterna har överlämnat sina krav till varandra. På bilden syns Per-Olof Sjöö, förbundsordförande GS, Ravindra Parasnis, VD Grafiska Företagen, Madelene Engman, avtalssekreterare GS, Eva Glückman, förhandlingschef TMF och GF samt David Johnsson, VD TMF. Foto: GS

Flexibilitet eller förutsägbarhet. Det är makten över arbetstiden som blir den heta frågan i GS-fackets förhandlingar.

GS-facket har växlat avtalskrav på sammanlagt sju olika avtalsområden med fyra olika arbetsgivarmotparter i dag. Gemensamt för alla är att den stora motsättningen finns kring bestämmelserna om hur arbetstiden förläggs.

Generellt vill arbetsgivarna se större flexibilitet i arbetstiden, alltså möjlighet att gå upp eller ner i arbetstid.

– Vi vill att det ska vara en mer tydlig koppling mellan produktionens behov och tillgången till arbetskraft, säger Trä- och Möbelföretagens vd David Johnsson.

Reglerna i till exempel träindustriavtalet gör det i dag möjligt att med två veckors varsel variera arbetstiden med drygt 45 minuter per dag. Den tiden vill TMF utöka till 1,5 timme.

Bland GS-fackets krav finns bland annat att deras medlemmar behöver bättre förutsägbarhet när det gäller arbetstiderna, till exempel genom en längre varselperiod innan arbetstiden förändras.

– Man måste kunna planera sitt liv vid sidan av jobbet och då gäller det att man får tid att förbereda sig för en förändrad arbetstid, säger Madelene Engman, avtalssekreterare på GS-facket.

TMF vill även gifta ihop de två olika modellerna för arbetstidsförkortning som finns i dag. Dels den arbetstidsförkortning (ATK) som är definierad i kollektivavtalen som en nedsättning av årsarbetstiden med ett visst antal timmar, dels systemet med deltidspension som innebär en möjlighet att gå ner i arbetstid vid 60 års ålder.

(Texten fortsätter nedan)

Kampen om flexibiliteten har börjat – igen

I dag har de flesta möjlighet att välja hur de vill använda sin ATK, antingen genom ledig tid, extra lön eller extra inbetalning till avtalspensionen.

– Vi vill att åtminstone en del av ATK:n styrs mot pension. Vi vill skapa en möjlighet att förkorta livsarbetstiden, men öka årsarbetstiden, säger David Johnsson.

För GS medlemmar är frågan om ATK en väldigt viktig fråga, och kraven från medlemmarna är att systemet ska bevaras som det ser ut i dag.

– Det är en ”rör-du-så dör-du-fråga”, säger Madelene Engman.

Att ta bort det fria valet är otänkbart. Däremot är GS inte främmande för att förstärka pensionsvalet till exempel genom att ett pensionsval skulle innebära att värdet på den extra pensionspremien höjs jämfört med om tiden tas ut i lön eller ledighet.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Val 2026

Läs fler artiklar här:

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen