”Vi får acceptera domen och ta konsekvenserna”

Publicerad 2014-10-16, 14:12   Uppdaterad 2015-02-09, 11:11

Dagens hovrättsdom sätter punkt för en oerhört tragisk händelse konstaterar Munksjö Paper Billingsfors platschef, Ulf Maxén.

– Vi får acceptera domen och ta konsekvenserna, säger han till Dagens Arbete.

Ulf Maxén menar att den tragiska olycka som inträffade för tre år sedan och som krävde en medarbetares död, nu fått sin sista prövning. Han säger att händelsen påverkat alla inblandade, inte minst den nu dömde produktionschefen, som känt den omkomne sedan barnsben.

Att nu företaget döms att böta 1,5 miljoner kronor för arbetsmiljöbrott, har Ulf Maxén inga synpunkter på.

– Jag har svårt att bedöma rimligheten och har just inga kommentarer att ge runt beloppets storlek.

På frågan om det är skönt att nu efter den rättsliga prövningen kunna lägga olyckan bakom sig, säger Ulf Maxén:

– Visst, men olyckan kommer aldrig att gå att lägga bakom sig helt. Vi får leva med det som hänt livet ut. Sånt här får inte inträffa på en arbetsplats.

Han berättar att företaget vidtog olika åtgärder för att förhindra liknande olyckor direkt efter dödsolyckan.

– Vi jobbar stenhårt med att förbättra säkerheten på arbetsplatsen. Det gjorde vi före olyckan och är något vi fortsätter med för att någonting liknande inte ska kunna upprepas.

Du kanske också vill läsa…