Explosionen på Northvolt inträffade den 4 november 2023. Det var under ett rutinarbete med filterbyte i en maskin, som en 25-årig mekaniker brännskadades allvarligt i explosionen och avled ett par veckor senare till följd av sina skador.
Olyckan skulle sannolikt inte ha inträffat om företaget vidtagit sina skyldigheter enligt arbetsmiljölagstiftningen, det menar både åklagare Christer Jarlås och Arbetsmiljöverket. De fann bland annat brister i riskbedömningen vilket lett till att 25-åringen inte haft rätt skyddsutrustning.
Nu meddelar åklagare Christer Jarlås, att utredningen drar ut på tiden och åtal dröjer.
– Vi väntar fortfarande på ett par förhör. Det är lite bökigt eftersom de som ska höras inte finns i Sverige så ofta så vi styr inte själva helt när det kan bli av.
Vilka är det ni vill höra?
– Det handlar om experter på olika delar av batteritillverkning och de är så rysligt uppbokade världen över.

Han tror inte på åtal innan årsskiftet.
– Jag har svarat tingsrätten att det knappast hinner bli helt klart i år. Jag hade hoppats vara klara på treårsdagen, men så blir det inte, säger Christer Jarlås.
I maj förra året delgavs, Peter Carlsson, tidigare vd för Northvolt och Northvolt Ett:s vd Fredrik Hedlund, misstanke för vållande till annans död genom arbetsmiljöbrott. Eftersom Northvolt gick i konkurs kunde företaget inte hållas ansvarig för dödsolyckan. I stället behövde åklagaren gå vidare med det personliga straffansvaret och personer ansvariga för arbetsmiljön på Northvolt.
















































































































