Dödsolycka på sågverk i Halland till åklagare

Publicerad 2015-12-17, 13:25   Uppdaterad 2020-07-03, 14:08

Arbetsmiljöverket begär åtalsprövning av dödsolyckan i januari 2015 på Deromesågen i Kinnared. Då blev en 65-årig elektriker överkörd av en hjullastare.

65-åringen arbetade för entreprenören Elektro-Industri i Kinnared AB. Han hade i många år utfört olika arbeten på Deromesågen, som ligger i Hylte östra Halland. Olycksdagen skulle han reparera en kompressor, tillsammans med sin son.

– De parkerade utanför anläggningen där kompressorn står. När de ska lasta in verktygen kommer en hjullastare med stor skopa, sikten är nog inte så bra, och så händer olyckan, berättar arbetsmiljöinspektör Börje Lax.

– Trafiken var intensiv, dessutom går en allmän väg genom sågverkets område.

Efter olyckan gjorde Arbetsmiljöverket en inspektion av arbetsplatsen vilket bland annat resulterade i ett inspektionsmeddelande till arbetsgivaren. Där tar man särskilt upp frågan om entreprenörer som kommer till sågverket. Arbetsmiljöverket konstaterar inledningsvis att det är Derome Timber AB som råder över arbetsstället och därför har ansvaret för samordningen av arbetsmiljöarbetet.

– Derome Timber AB borde exempelvis informerat Elektro-Industri i Kinnared AB om riskerna samt gjort en bedömning av var det var lämpligt att man ställde bilen under arbetet. Dessutom borde Derome Timbers egna medarbetare informerats om att entreprenörer arbetade på det aktuella stället, skriver Arbetsmiljöverket i sitt inspektionsmeddelande.

Derome Timber uppmanas att ta fram rutiner för hur samordning av arbetsmiljöarbete ska gå till när entreprenörer kommer på besök och att se till att säkerhetsreglerna är kända av såväl egen personal som entreprenörer.

Förundersökningen fortsätter nu under ledning av arbetsmiljöåklagare Maria Johansson i Göteborg.

 

 

En kommentar till “Dödsolycka på sågverk i Halland till åklagare

  • Säkerheten på anläggningen har under många år varit åsidosatt till förmån för resultat. Oerfarna chefer med föråldrade idéer vad gäller ledarskap och att ge delaktighet inte minst i skyddsarbete är starkt bidragande till problemen på arbetsplatsen. Tragiskt att det skall behöva få sådana här konsekvenser, jakten på resultat.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Dödsolycka på industriföretag – man hittades under maskin

Dödsolycka på industriföretag – man hittades under maskin

Man i 65-årsåldern omkom  ”Stor sorg”

Såg­verkets truckvideo blev en megahit: ”Jävligt stolt”

Såg­verkets truckvideo blev en megahit: ”Jävligt stolt”

”Folk är helt galna i detta”  Tekniken som gör lastningen rekordsnabb

Mildvädret stoppar sågen i Värmland – Jan, 35: ”Vi plockar och städar lite”

Mildvädret stoppar sågen i Värmland – Jan, 35: ”Vi plockar och städar lite”

Varma vintervädret väcker oro i sågverket   ”Aldrig varit med om något liknande”  Nu hoppas Jan från Moelven på en vit jul

Havet ger Paula lugn att sörja

Paulas man dog i giftolyckan på Billerud: ”Vad gör jag nu?”

Planerade att gifta sig  För familjen blir sorgen evig  Sonen León: ”Han var en bra pappa”

Hampus dog på jobbet – företagare döms

Hampus dog på jobbet – företagare döms

Grävmaskin gick genom isen  Döms till företagsbot på 1,5 miljoner  ”Säkerhetsarbete måste få högsta prioritet”

Arbetare förgiftades – Billerud döms till miljonböter

Arbetare förgiftades – Billerud döms till miljonböter

Åklagaren: Inte gjort tillräckligt för att förebygga dödsfallet

Vägrar sälja såg­verket – nu går bygdens sista industri i graven: ”Orättvist”

Vägrar sälja såg­verket – nu går bygdens sista industri i graven: ”Orättvist”

Stora sågverken blöder pengar  GS-facket: ”Djupt besviken på Moelven”

Peter Carlsson ska delges misstanke för dödsfall i Northvoltfabrik

Peter Carlsson ska delges misstanke för dödsfall i Northvoltfabrik

Olyckan hade kunnat undvikas  "Han hade inte behövt dö"

Giftig gas dödade 47-årig pappers­arbetare – Billerud får miljonböter

”Oaktsamhet har orsakat den anställdes död”

Produktionschef döms efter dödsolycka på Omni Polymers: ”Svårt att förstå varför”

Produktionschef döms efter dödsolycka på Omni Polymers: ”Svårt att förstå varför”

Två män hittades livlösa  Åklagaren: Med rätt skyddsutrustning kunde de överlevt