Mordåtal mot ansvariga för Rana Plaza

arbetsmiljö

38 personer har åtalats för mord på grund av olyckan i textilkomplexet Rana Plaza i Bangladesh för drygt tre år sedan. Mer än 1100 personer dog i katastrofen.

Publicerad:

Uppdaterad:

 1 129 människor omkom i rasmassorna när  Rana Plaza- fabriken i Bangladesh kollapsade den 30 april, 2013.  Foto: AP
1 129 människor omkom i rasmassorna när Rana Plaza- fabriken i Bangladesh kollapsade den 30 april, 2013. Foto: AP

38 personer har åtalats för mord på grund av olyckan i textilkomplexet Rana Plaza i Bangladesh för drygt tre år sedan. Mer än 1100 personer dog i katastrofen.

Nu kommer det rent rättsliga efterspelet till en av världens hittills värsta industrilolyckor. 38 personer åtalas för mord, vilket kan ge dödsstraff. Tre andra personer åtalas för att ha hjälp den huvudåtalade, fastighetsägaren Sohel Rana, att fly efter olyckan. 35 av de åtalade sade sig vara oskyldiga när de framträdde inför en domstol för en dryg vecka sedan, de övriga sex är på flykt.

Fabrikskomplexet, där fem textilföretag hade verksamhet, stod på ostadig mark i utkanten av huvudstaden Dhaka. Redan före katastrofen hade det varnats för sprickor i väggen, men arbetarna tvingades jobba kvar.

Raset krävde 1135 liv och skadade ännu fler. Olyckan ledde omedelbart till starka protester mot arbetsförhållanden i en bransch som länge karaktäriserats av låga löner, utsatthet och dålig arbetsmiljö. Bangladesh är efter Kina världens största textilexportör.

Det har så småningom lett till kompensation åt offrens anhöriga men också avtal om arbetsvillkor som bygger på att en textilarbetare ska kunna försörja sin familj och ha rätt att ansluta sig fackligt. Den svenska klädjätten H&M, som inte var inblandat i olyckan men köper kläder från Bangladesh, tecknade i höstas en sådan överenskommelse med det globala facket Industri All.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Val 2026

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen