Electrolux lovar "riktat stöd" till trotjänarna

arbetsmarknad

Hanteringen av trotjänarna på Electrolux fabrik i Mariestad har upprört känslorna. Nu säger företaget att man jobbar för ett ”riktat stöd” till de äldre som inte får avgångspension.

Publicerad:

Uppdaterad:

Dörren är inte stängd för Electroluxarbetarna i Mariestad. Förhandlingar med facket pågår. Företaget utlovar ett ”riktat stöd” till de äldre som inte får avgångspension.

Just nu diskuteras olika lösningar för att underlätta för alla de äldre som sägs upp när kylskåpsfabriken läggs ned nästa år. Det är inte känt vad Electrolux erbjuder, men enligt facket är budet inte lika fördelaktigt som avgångspension.

Enligt koncernens policy måste man vara minst 62 år och en månad för att kunna gå hem med en pension som företaget betalar fram till 65-årsdagen. Regeln drabbar en rad trotjänare på fabriken i Mariestad, vilket Dagens Arbete har rapporterat om.

När fabriken i Motala lades ned för några år sedan gjordes undantag från policyn (se särskild artikel). Alla äldre än 59 år fick avgångspension. Men det undantaget har aldrig varit aktuellt för Mariestad.

Platschefen i Mariestad, Magnus Karlsson, hävdar att han bara följer de principer som gäller inom koncernen. Men koncernledningen säger nu att de äldre som förlorar jobbet kan få något annat än en avgångspension. Diskussionerna med facket går bra, enligt företaget.

Via ett mejl till Dagens Arbete från företagets presschef Daniel Frykholm meddelar Electrolux att ”detaljerna om avtalet vill vi ta med facket, och det är ju inte färdigt än. Men lokalt har vi de senaste veckorna haft mycket bra och samstämmiga diskussioner med de fackliga motparterna om hur vi kan ge riktat stöd till den äldre delen av personalen som nu inte omfattas av förtida pensionslösningar”.

Koncernen säger sig ha lagt ner ”ovanligt mycket tid och ansenliga resurser på att skapa förutsättningar för nya arbetstillfällen i Mariestad.”

Avtalet med Prodma, som flyttar in i en del av lokalerna, och utbyggnaden av koncernens eget lager ger cirka 110 jobb, enligt Electrolux.  De som inte får tillgång till de jobben utlovas stöd av Trygghetsrådet och Avonova. ”Utöver detta gör Electrolux extra insatser tillsammans med facket för de som inte hittar nya anställningar” skriver presschefen Daniel Frykholm.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Val 2026

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen