Utbyggnaden av Yrkeshögskolan hotades av regeringskaoset. Med den nya budgeten är platserna räddade.
Andra förändringar på jobbområdet
Under veckan har det kommit fram mer detaljer i hur besparingar och satsningar i budgeten ser ut. I dag den 20 december debatteras förslagen och slutgiltiga beslut fattas i eftermiddag.
- 2,7 miljarder ska sparas på arbetsmarknadspolitiska åtgärder. Arbetsmarknadsutbildningarna ska bli smalare, moderna beredskapsjobb och Naturnära jobb försvinner och extratjänster begränsas.
- Arbetsförmedlingen ska dra ner 10 procent på sina förvaltningskostnader, nära 900 miljoner.
- Jämställdhetsmyndigheten och Delegationen mot segregation läggs ned.
- Avdragsrätten för fackföreningsavgiften försvinner.
- Anslagen till lönebidrag för Samhall ökar med drygt 700 miljoner.
- Myndigheten för arbetsmiljökunskap får samma belopp som i övergångsbudgeten. Enligt tidningen Arbetsvärlden innebär det att de inte kan göra de satsningar som var planerade.
- Det blir inga neddragningar på Arbetsmiljöverket som Moderaterna föreslagit.
– Vi är förstås jättenöjda, säger Frida Andersson, expert på kompetensförsörjning på Teknikföretagen.
När S-MP-regeringen lade sin budget fanns inte den planerade satsningen på Yrkeshögskolan med. Anledningen var inte att regeringen inte ville, utan att det var en övergångsbudget i väntan på en ny regering. Den fick inte innehålla några nya satsningar.
Företrädare för flera arbetsgivarorganisationer skrev om de 11 000 planerade platserna på SvD:s debattsida.
– Vi var oroliga att de inte skulle bli av, säger Frida Andersson på Teknikföretagen.
Men i den budget som röstades igenom förra veckan av M, KD och SD finns satsningen på Yrkeshögskolan med.
Frida Andersson har inte hunnit sätta sig in i detaljerna, men säger att platserna ser ut att vara räddade och att planen är att satsa på fler platser framöver.
Tycker ni att ni får gehör från politikerna i den här frågan?
– Ja, jag tycker att det finns en stor förståelse för att kompetensförsörjning är viktigt och att Yrkeshögskolan spelar en stor roll.
S-MP-regeringen byggde ut Yrkeshögskolan under förra mandatperioden. Frida Andersson ser inte någon stor skillnad mellan partierna i hur viktigt de att tycker satsningar på utbildningen är.
– Det tycker vi är positivt. Det är bra att det finns en långsiktighet. Både våra företag, utbildare och individer investerar tid och pengar i utbildningarna, då är det viktigt att de finns lite längre tid.
De inriktningar som Teknikföretagen främst efterlyser är utbildningar inom automation, produktionsteknik, underhåll och IT.








































































