Snart blir det Aktuellt i Politiken

Klockan är 10.14 på V-tab i Västerås. Trycktornet gapar hungrigt. Pjäsen på plats och den riktas mot gapet. Snart kan en ny tidning tryckas.

Publicerad:

Uppdaterad:

Foto: Adam Daver.

Ögonblicket Klockan är 10.14 på V-tab i Västerås.

Trycktornet gapar hungrigt på V-Tab i Västerås. Ny upplaga, nytt papper – dags att smaska 70-grammare.

Roland Kröller river av det yttersta lagret på den 600 kilo tunga rullen och märker ut skarven med en svart remsa tejp. Därefter ställer han pjäsen på plats och riktar den mot gapet.

Chuckarna i trycktornet hugger tag i rullen och skjuter ut sina tänder. Vad som än händer måste den sitta fast ordentligt. Tack vare den svarta tejpen känner maskinen av var skarven sitter och byter enkelt rulle.

Tryckningen av ett par tusen exemplar av den socialdemokratiska tidningen Aktuellt i politiken kan börja.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen