REPLIK ”De problem som finns måste lösas, men den lagliga och värdefulla arbetskraftsinvandringen ska värnas”, skriver Caspian Rehbinder, Timbro.
Om skribenten:
Caspian Rehbinder är programansvarig för arbetsmarknadsfrågor på Timbro och är författare till rapporten Ohållbara argument mot arbetskraftsinvandring.
Arbetskraftsinvandringen är värdefull för Sverige. Den innebär kompetensförsörjning vi behöver och medför stora värdeökningar för landet. Samtidigt finns det problem som behöver lösas. Det kan man göra utan att stoppa den lagliga och värdefulla arbetskraftsinvandringen, konstaterar jag i Dagens Arbete.
I sin replik riktar Tove Nandorf kritik mot mig och Timbro, men vad kritiken faktiskt består i är otydligt. Den avslutande meningen är illustrativ: ”Vi på LO anser att [Caspian Rehbinder] har fel.” Det får de förstås anse. Men det hade varit klädsamt om de också kunde visa det.
För ungefär tio år sedan, när systemet var nytt, förekom också missbruk i vissa branscher. Regelskärpningar infördes, och bland annat Migrationsverket och regeringen konstaterade att de hade haft effekt. Det skrev även LO i en rapport från 2013. Men nu antyder Nandorf att missbruket har vuxit oavbrutet sedan 2008. LO 2013 hade alltså missförstått läget, medan LO 2019 kan ställa det till rätta. En sådan omsvängning borde kunna underbyggas.
Vad är det för stöd Nandorf lutar sig mot, mer än magkänslan? Det beskrivs aldrig. Vi lämnas att lita på Nandorfs omdöme.
Timbro och LO är eniga om flera saker. Nandorf bekräftar att antalet och andelen högutbildade har ökat. Hon har bekräftat att hon inte har några invändningar mot Jonas Öhlins rapport om arbetskraftsinvandringens effekter på samhällsekonomin, även om hon kallar den ”inte helt opartisk”.
Inte minst är både Timbro och LO bekymrade över det framväxande skuggsamhället. Det är därför en stor besvikelse att läsa Nandorfs förslag, som inte handlar om att motverka missbruk, utnyttjande eller arbetsmarknadsbrottslighet – utan om att begränsa den lagliga arbetskraftsinvandringen.
Försörjningskraven behöver skärpas och det måste bli svårare att förfalska tillstånd, skriver jag i min artikel, och myndigheter måste få större möjligheter att dela information mellan varandra. Det här är skärpningar som skulle motverka fusket, inte den lagliga invandringen. Det är också helt frånvarande i LO:s förslag.
I min artikel uppmanade jag att inte kasta ut barnet med badvattnet. De problem som finns måste lösas, men den lagliga och värdefulla arbetskraftsinvandringen ska värnas. LO agerar som om problemet inte var fusk, utan invandrare.













































































