Efter gruvstoppet – så många blir av med jobbet
Flera arbetare skadades i ras Stora delar av gruvan hålls stängd IF Metall: ”Förhandlingarna inte färdiga”
Publicerad 2024-03-19, 18:00
Nu är det klart. Boliden ska investera 4,8 miljarder kronor i ett nytt elektrolysverk på Rönnskär i Skelleftehamn, efter att det tidigare förstördes i en brand förra året.
När lågorna och röken steg från elektrolysverket på Rönnskär förra året var det flera industriarbetare som såg sin arbetsplats totalförstöras. Sedan dess har oron varit stor. Men under måndagen kom beskedet från Boliden som alla väntat på. Ett nytt verk ska byggas.

– Alla är glada över det här och känner lättnad. Det här innebär att vi tillsammans kan hjälpa till att bygga upp ett helt nytt verk, säger Ronnie Allzén, klubbordförande för IF Metall på Bolidens smältverk Rönnskär.
Den nya investeringen på 4,8 miljarder kronor finansieras delvis av en potentiell försäkringsutbetalning med maxbeloppet 3,4 miljarder kronor.
Efter branden varslades 190 tjänster och 80 personer blev omplacerade. 25 personer blev uppsagda och fick erbjudande om visstidsanställning till september i år.
– Nu fortsätter vi jobba för att vi ska få behålla de 25 personerna, säger Ronnie Allzén.
Boliden skriver i ett pressmeddelande att ett nytt elektrolysverk innebär att produktionen av kopparkatooder och ädelmetall successivt ökar till full kapacitet under andra halvan av 2026. Anläggningen kommer att ha en kapacitet på 230 kiloton, vilket är i linje med Rönnskärs tidigare kapacitet och miljötillstånd.