Kortare arbetstid för skiftarbetare. Det kravet kommer Pappers driva när förbundet snart ska börja förhandla med arbetsgivarna om vilka löner och avtal som ska gälla från och med april nästa år.
Beslutet fattades under Pappers förbundsmöte som avslutades i Stockholm tidigare i dag. Till mötet hade ett femtiotal ombud från de olika avdelningarna samlats för att beta av motioner och andra frågor som på ett eller annat sätt har med den stundande avtalsrörelsen att göra.
En motion från avdelning 111 Grycksbo väckte särskilt stor debatt, och det var förslaget om kortare arbetstider för skiftarbetare. Närmare bestämt en minskning av årsarbetstid från dagens 1 616 timmar till 1 347 timmar. Eller 30 timmars arbetsvecka i stället för 36.
– Det är en rimlig kompensation för den olägenhet som det innebär att arbeta skift, sa Thomas Nilsson, ordförande på Grycksbo (bilden tv).
Tiden för återhämtning räcker helt enkelt inte till, menade Nilsson. Något som han själv blivit särskilt varse om på senare tid, då många på Grycksbo klagat över just detta. Att man snart inte orkar jobba mer. Där på bruket har man nu bildat en särskild skiftschemagrupp med uppgift att vaska fram ett nytt och bättre schema.
Förbundsstyrelsen var dock skeptisk och ville avslå motionen, med motiveringen att en arbetstidstidsbegränsning i så fall måste gälla grupper – och inte bara skiftarbetarna.
Men Grycksbo – med Thomas Nilsson i spetsen – fick medhåll från flera talare som bland annat pekade på de fysiska risker som är förenat med just skiftarbete, såsom diabetes typ 2 samt hjärt- och kärlsjukdomar. Motionen fick bifall efter omröstning.
Förutom det tidigare så mycket uppmärksammade kravet på fyraprocentiga löneökningar för Pappers alla medlemmar, ska förbundet nu alltså även kämpa för att skiftarbetarna ska få kortare arbetstider. Plus en lång rad andra krav, som dock inte har spikats riktigt än.
Som väntat beslutade förbundsmötet också att Pappers ska stå utanför LO-samordningen. Om det rådde det total enighet.
Fredagen den 20 december växlar Pappers och Industriarbetsgivarna sina krav med varandra.
Det här måste tyvärr vara ett av de värsta bottenverket som förbundsmötet antagit.
Det kan inte vara möjligt att en vänstertok ska bestämma att BARA skiftarbetare ska få sänkt arbetstid,
ALLA måste omfattas, eller är det så att vänsterpartiet tycker att det bara ska gälla skiftarbete?
Då är vi illa ute.
Skulle vart för längesen, i stället på mitt jobb så har de gått upp till 12-timmars skift! Hur bra är det om man jobbat skift i över 40 år, det sliter ju bara mer o mer på kroppen.
Borde införas pension vid 60 år om man jobbat skiftgång så länge. Man sover ju dessutom sämre o sämre med åldern, i alla fall jag. Då blir det drygare ändå.
Cemansson, nu är det inte så att en som du skriver ”vänstertok ska bestämma” du inleder själv så är det förbundsmötet som antagit motionen, det är alltså inget som Thomas själv bestämt.
Jag var själv med på detta förbundsmöte och det var en lång debatt för denna motion, debatt med både förespråkare och motståndare, och efter två omröstningar så stod det klart att förbundsmötet beslutade bifalla motionen.
på förbundsmötet var vi om jag inte mins fel, 46 röstberättigade delegater från hela Sverige, så det är blandat med människor.
jag avslutar med att uppmana dig att själv skriva en motion till Pappers förbundsårsmöte som blir i april 2020 så kanske även den blir antagen.
mvh
Stefan Ekdahl
Pappers avd. 4 Fors
Utmärkt att kunna bli av med utfyllnadstiden iallafall. Ett vettigt skiftschema där du hinner få återhämtning mm går att konstruera. Men spolieras av att du ska ut och fullgöra utfyllnadstid mitt i återhämtningsperioderna samt att det är en stressfaktor att fylla utfyllnadstiden.