• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Dagens Arbete har intervjuat Veli-Pekka Säikkälä om Teslakonflikten – sex månader efter dess start. Foto: TT (arkiv/montage).
Dagens Arbete har intervjuat Veli-Pekka Säikkälä om Teslakonflikten – sex månader efter dess start. Foto: TT (arkiv/montage).

”Det blir jobbigt att hålla igång en strejk om det inte finns någon som strejkar”

Publicerad 2024-04-26, 14:17

När Teslastrejken nu pågått ett halvår ökar risken för att medlemmarna tröttnar och tar andra jobb. Att hålla motivationen uppe är IF Metalls fokus – samtidigt som trevande samtal förs med Tesla. Det säger avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä.

Veli-Pekka Säikkälä, hur sammanfattar du strejkens första halvår?

– Det är en oerhört lång tid att ha en konflikt. Det här är en av de längsta strejkerna vi har haft i Sverige. Nu är vi uppe i sex månader. Men det är ju så att där Tesla har sitt huvudkontor [i USA, reds anm], där är det inte ovanligt att man strejkar så här länge, och till och med ännu längre. Där kan en strejk pågå i ett år. Men för oss är det här väldigt ovanligt.

Det låter som att ni har ställt in er på att det här kommer ta tid?

– Vi visste att det här kan bli långvarigt. Sen kan man aldrig veta hur långvarigt. Men vi var förberedda på att det här kan ta tid.

Har Tesla på något sätt gått er till mötes? Vad har ni vunnit hittills?

– Jag kan inte gå in på det. Vi har fört samtal och det pågår medling just nu. Vi håller ju på och träffar medlaren. Och vi pratar med Tesla.

För ni samtal med Tesla?

– Såhär. Medlingsinstitutet medlar just nu. Det innebär att vi träffar Medlingsinstitutet och Medlingsinstitutet pratar med Tesla. Det händer att vi också pratar med Tesla.

Förhandlar ni?

– Nej, men jag skulle säga medling. Det är det som pågår nu. Jag kan inte säga så mycket mer än så. Vi får se om det finns något sätt att lösa det här på.

Tesla säger att deras verksamhet flyter på som vanligt. Vilken effekt har strejken egentligen haft?

– Det flyter inte på som vanligt. Det får vi rapporter om. Dels så är tiderna för att få service på Tesla-verkstäder är jättelånga nu. Vi vet också, vi har hört, att tjänstemän går in och tvättar bilar och byter däck. Så strejken tar. Sen kan man alltid säga att det inte har tagit tillräckligt, eftersom vi inte har ett avtal på plats. Det beror ju på att Tesla har ersatt de strejkande medlemmarna med strejkbrytare som de har tagit in utifrån.

– Samtidigt har vi fått signaler om att folk slutat på Tesla och att de har svårt att anställa. Dels råder det brist på servicetekniker, men många känner också att de inte vill jobba på Tesla, eftersom det inte finns kollektivavtal och schyssta villkor. Men det är klart att det inte har bitit tillräckligt.

Ni har inte hittat den avgörande åtgärden? Det som faktiskt kan få slut på konflikten?

– Nej, den har vi inte hittat. För oss handlar det om att se till att de anställda på Tesla får villkoren som är inskrivna i kollektivavtalen. Det är oerhört viktigt, för Tesla har klargjort att de är här för att stanna. De planerar till exempel för att sätta upp egna skadeverkstäder.

Det här är en strid vi inte får förlora.

Veli-Pekka Säikkälä

Du har beskrivit den här strejken som en strid för den svenska modellen. Finns det en risk att ni har målat in er i ett hörn?

– Det här är en strid som vi inte får förlora. Så är det. Den är viktig, och det är det som gör den så svår. Det är en principiellt viktig konflikt, både för oss och Tesla. Då blir det svårt att hitta en lösning som gör att båda parter kan känna sig nöjda, en lösning som gör att ingen av parterna behöver tappa ansiktet.

Ni har tidigare sagt att ni skulle acceptera en Amazon-lösning, det vill säga att Tesla lägger den svenska verksamheten i ett annat bolag som har kollektivavtal?

– Ja det skulle kunna vara ett sätt som är helt okej för oss.

Finns det några andra vägar ni skulle acceptera?

– Det kanske det finns. Men jag tänker inte säga någonting om det.

Hur länge kan konflikten pågå?

– Det är ingen ekonomisk fråga för vår del. Vi har pengar så det räcker för att hålla igång strejken. I slutändan handlar det om att de personer som är ute i strejk håller uppe modet och fortsätter strejka. Det är naturligtvis viktigt att vi har allmänheten med oss. Men det absolut viktigaste är att våra strejkande medlemmar håller modet uppe. Det är oerhört påfrestande för dem att gå hemma i ett halvår.

Servicetekniker är eftertraktade på arbetsmarknaden. Vad händer om alla era strejkande medlemmar söker sig vidare och får jobb någon annanstans?

– Det blir jobbigt att hålla igång en strejk om det inte finns någon som strejkar. Det är klart att det skulle bli en väldigt konstig strejk.

Är det en reell risk, att era strejkande medlemmar söker sig till andra jobb?

– Ja, det är klart. Nu gäller det att hålla ut och se till att motivera dem. Vi har haft medlemmar som har lämnat Tesla, som har hittat andra jobb. Men nu är det upp till oss att se till att de strejkande håller motivationen uppe. Hittills har vi haft gott mod bland de strejkande. Men det finns exempel genom åren där förbund har behövt lägga ner sin konflikt på grund av att folk har fått nya jobb helt enkelt.

När har det skett?

– Det vill jag inte heller berätta om. Det har hänt någon gång i vårt förbund och det har hänt i andra förbund.

– Men det är viktigt att säga att inte en enda strejkande har gått tillbaka och börjat jobba hos Tesla. Vi har också några stycken som inte var med i strejken i början, men som nu på senare tid har anslutit. Personer som inte varit medlemmar, men som har gått ut i konflikt och blivit medlemmar.

På senare tid?

– Ja, i år. Sen är det också så att en av de medlemmar som vi uteslöt i december har blivit medlem igen och gått med i strejken.

Ni har fått brett stöd från fackföreningsrörelsen i den här konflikten. Men Unionen, som också har medlemmar på Tesla, har inte anslutit. Är du besviken?

– Jag kan säga såhär. Unionen väger hela tiden huruvida de ska begära kollektivavtal. Då gör man den bedömningen utifrån vilken konfliktstyrka man har. Det är helt enkelt så att det har varit oerhört svårt i utlandet, och en utmaning i Sverige, att organisera på Tesla.

Så Unionen har inte tillräckligt stöd bland sina medlemmar?

– De gör sina bedömningar och jag kan inte kommentera det.

Vad hoppas du på framåt?

– Vi vill att det här löser sig.

Adam Daver

Läs mer: avtalsrörelse Elon Musk Fackligt IF Metall Motorbranschavtalet strejk Tesla Veli-Pekka Säikkälä
Dela:

3 kommentarer till “Det blir jobbigt att hålla igång en strejk om det inte finns någon som strejkar”

  • Timmy skriver:
    27 april, 2024 kl. 06:28

    Det är jobbigt att gå hemma i 6 månader med 120% lön, sluta, det låter som rena drömmen för 99% av folket, vad är det för skev verklighetsuppfattning de har på facket egentligen….

    Svara
  • Jimmie skriver:
    27 april, 2024 kl. 12:13

    Fackens maffiametoder kommer inte att få Tesla eller deras nöjda anställda att skriva på maffians avtal. Facken kommer att fortsätta slösa bort sina medlemmars pengar tills dess att medlemmarna får nog

    Svara
  • Georg Hansson skriver:
    2 maj, 2024 kl. 21:42

    Den här strejken är misslyckad från början. Vad är ens konflikten?
    Att man måste teckna avtal?!…. Herregud så dumt.
    Facket tappar sympati o sossarna oxå. Sd 2026💪

    Svara

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Ny produktionslinje kan leda till fler jobb  IF Metall: ”Jätteroligt”

Thomas, 59, bär på ett hantverk som snart kan försvinna

Unikt konstgjuteri hotas av rivning: ”En tragedi för kultursverige”

130 år av svensk skulpturhistoria  Sällsynt hantverk hotas

Vidar blev varslad – precis innan ledigheten: ”Fördjävla semesterpresent”

Vidar blev varslad – precis innan ledigheten: ”Fördjävla semesterpresent”

Forgex varslar all personal om uppsägning  Företaget ansöker om rekonstruktion

Har du blivit gravid? Ring chefen!

Tuva, 26, om graviditeten på Volvo: ”Såg risker överallt”

Risker i arbetsmiljön tvingar kvinnor att berätta direkt ”En utsatt känsla”

Omstridda ”angiverilagen” får skarp kritik av IF Metall: ”Säger klart nej”

Omstridda ”angiverilagen” får skarp kritik av IF Metall: ”Säger klart nej”

Marie Nilsson: ”Människovärdet kommer alltid först”

Tyska facken ser ut att ha stoppat neddragningar i Volkswagen

Tyska facken ser ut att ha stoppat neddragningar i Volkswagen

100 000 jobb var i fara  Samma koncern som Scania  Koncernfackets ordförande: ”Måste hitta en ny väg”

Jennifer, 26, tjänar 36 000 som maskinoperatör

Så mycket tjänar Jennifer, 26, som maskinoperatör

Berättar om sitt löneläge på Alfa Laval i Eskilstuna  ”Ganska mycket tillägg”

Huvudskyddsombudet i Garpenberg: ”Kritiken stämmer”

Huvudskyddsombudet i Garpenberg: ”Kritiken stämmer”

”Bra att allt utreds ordentligt”  IF Metall: ”Ser vi brister så stoppar vi arbetet”

Bolidens kommunikationschef: ”Vi välkomnar utredningar”

Bolidens kommunikationschef: ”Vi välkomnar utredningar”

Polis och åklagare utreder arbetsmiljöbrott

Gruvraset i Garpenberg utreds av polisen – misstänkt arbetsmiljöbrott

Gruvraset i Garpenberg utreds av polisen – misstänkt arbetsmiljöbrott

Fyra arbetare skadade i Bolidens gruva  Polis och åklagare tar över

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Ny produktionslinje kan leda till fler jobb  IF Metall: ”Jätteroligt”

Rottneros är bruket som alltid reser sig

Tuffa tider på Rottneros – men bruket vägrar ge upp

Trots varsel och neddragningar  Positiv anda på massabruket  ”Framåt, framåt, framåt”

Stor brandrisk – skogsmaskiner kan tvingas stanna: ”Kostar pengar”

Stor brandrisk – skogsmaskiner kan tvingas stanna: ”Kostar pengar”

SMHI varnar  Extremt stor risk på flera håll

Räddade fyra fabriker och 100 000 jobb – därför är det tyska facket så starkt

Så kunde facket stoppa Volkswagen från att stänga fyra fabriker

Ledningen ville se stora neddragningar  100 000 jobb hotades

DA:s lästips – reportage för slöa sommardagar

DA:s lästips – reportage för slöa sommardagar

Lektyr för hängmattan, stranden eller hammocken

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram