Fackets chock: Tesla öppnar helt ny laddstation – trots blockaden

fackligt

Seko: ”Ser allvarligt på detta”

Publicerad:

Uppdaterad:

Teslas nya laddstation i Malmö
Teslas nya laddstation öppnade på tisdagen. Den ligger i handelsområdet Toftanäs i Malmö. Foto: Skärmbild från X

Ännu en gång har Tesla hittat ett sätt att runda fackets blockader. I Malmö har företaget öppnat en helt ny laddstation, trots att det beskrivits som omöjligt.

– Vi ser allvarligt på detta, säger Jonas Pettersson, kommunikationschef på fackförbundet Seko.

Sedan mars i fjol råder blockad mot att ansluta Teslas laddstolpar till elnätet. Blockaden, som inleddes av fackförbundet Seko, har beskrivits som den enda som Tesla inte kunnat runda. Det eftersom det svenska elnätet är uppbyggt på ett sätt som gör det svårt för Tesla att anlita externa bolag för att göra anslutningen.

Jonas Pettersson, kommunikationschef på Seko
Jonas Pettersson, kommunikationschef på Seko.

Seko om Teslas nya laddstation: ”Ska utreda”

Nu verkar det som att bilföretaget, trots allt, hittat ett kryphål. I Malmö öppnades en helt ny laddstation i veckan, något som fått Seko att reagera.

– Vi ser allvarligt på detta och kommer att ta kontakt med Eon:s ledning för att reda ut hur det kunde bli så här. Efter det kommer vi ta ställning till om vi behöver vidta ytterligare åtgärder för att det inte ska upprepas, säger Jonas Pettersson, kommunikationschef på Seko.

Enligt Seko blev laddstationen ansluten till elnätet efter blockaden. Hur det gått till är ännu oklart. Dagens Arbete har sökt elbolaget Eon, som är elnätsägare i området. Elbolaget bekräftar att anslutningen har skett men att det gjorts utan avsikt att bryta mot blockaden.

– Eon och vår underleverantör kan gemensamt konstatera att en av Teslaägd anläggning i Malmö har anslutits, vilket skett i motsats till syftet med gällande konfliktåtgärder. Vi beklagar detta gemensamt, skriver presschefen Patric Elmén i ett mejl.

Nu ska de vidta åtgärder för att det inte ska ske igen, skriver elbolaget.

Teslaklubbens ordförande: ”Jag är bara glad”

Medlemsklubben Tesla Club Sweden har skrivit om laddstationen på sin hemsida. Enligt klubbens ordförande Tibor Blomhäll rör det sig om en helt ny station med så kallade Superchargers.

– Våra medlemmar har laddat på den. Så ja, den är ansluten, säger han.

Tibor Blomhäll, Tesla Club Sweden. Foto: David Lundmark
Tibor Blomhäll. Foto: David Lundmark

Det pågår ju en blockad. Hur har Tesla lyckats ansluta den till elnätet?

– Jag vet helt ärligt inte och jag lägger ingen värdering i det. Jag är bara glad att vi har en ny laddstation, det behövdes verkligen.

Dagens Arbete har sökt TM Sweden för en kommentar.

Vid den nya laddstationen finns 16 så kallade Superchargers, skriver Tesla på X.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Val 2026

Läs fler artiklar här:

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen