Kraven på arbetslösa ska skärpas ytterligare. Redan från dag ett måste en arbetslös söka vilka jobb som helst i hela landet. En rent politisk fråga, anser Torbjörn Öhrnell, grafikernas a-kasseföreståndare.
– Man vill disciplinera arbetskraften och sätta åt de arbetslösa, säger Torbjörn Öhrnell.
I dag har en arbetslös hundra dagar på sig innan arbetsförmedlingen börjar ställa krav på att man ska söka jobb utanför närområdet. Det vill säga i hela landet. Likaså måste man söka jobb inom andra yrkesområden än dem man har utbildning för och erfarenhet av.
Men regeringen har nu sagt att det kravet ska skärpas och gälla från första dagens arbetslöshet. När ändringen kommer och exakt hur den ska se ut är inte klart.
– Det blir ett jättetryck för den enskilde arbetslöse att redan från första dagen vara beredd på att lämna hus och hem, säger grafikernas a-kasseföreståndare Torbjörn Öhrnell.
– Men lag är lag och det är bara att följa den.
Den som inte söker jobb som arbetsförmedlingen anvisar anmäls till sin a-kassa som beslutar om sanktioner. Till grafikernas a-kassa har hittills i år kommit 38 anmälningar. I de flesta fall blir det fråga om sanktioner, det vill säga nedsatt ersättning under ett visst antal dagar.
Torbjörn Öhrnell tycker inte att kravet på att söka jobb på annan ort i dag är ett stort problem.
–Men rimligen blir det ett större problem om kravet blir hårdare, säger han.
I dagens regler finns vissa undantag från kravet att söka jobb på annan ort. Det är vissa medicinska själ och även vissa familjeförhållanden. Om dessa undantag kommer att vara kvar är oklart.
Arbetsmarknadsstyrelsen, Ams, har i ett yttrande till regeringen ifrågasatt dagens begränsning på hundra dagar.







































































