Folk från alla LO:s förbund kom till dagens manifestation på Mynttorget.
– Jag har varit arbetslös i tre år. Visst finns det kanske några som utnyttjar a-kassan, men den stora massan är ärliga arbetare som jag själv, säger Tor Åkerwall, medlem i Grafikerna.
Tor Åkerwall stod bredvid scenen på Mynttorget med ett plakat adresserat till politikerna i regeringsbyggnaden bara ett stenkast bort, ”ta av er hörselskydden – sänk inte a-kassan”.
– Jag är rädd att många på grund av försämringarna nu kommer få sälja hus och hem och bli tvungna att leva på socialbidrag, säger han.
IF Metall-medlemmen Mikael Andersson, från Volvo i Eskilstuna hade kommit till Stockholm för att besöka IF Metalls kongress, men tog även chansen att delta i manifestationen.
– Det är viktigt att visa att vi är många. Just nu känns mitt jobb tryggt, men jag är här av solidariska skäl, för dem som inte har jobb. Det är ju vad facket handlar om, att vi alltid ställer upp för varann.
Och det var inte bara svenska arbetare som visade sig solidariska under torsdagens manifestation. Några medlemmar från Seko hade på en trappa vecklat ut en banderoll de fått som stöd från sina fackliga kollegor i Sydkorea.
Mitt i den stora folkmassan, en bit bort från den koreanska banderollen, stod Sonny Waern, Pappers avdelningsordöförande på Kvarnsvedens bruk.
– Vi måste helt enkelt visa att vi och våra medlemmar tycker regeringens förslag är oacceptabelt. Det känns bra att så många kom hit i dag.






































































