Riksförening ska ge fler teknikcollege

I går bildades Riksföreningen för teknikcollege. Ett hundratal kommuner fanns representerade vid rikskonferensen i Stockholm. Bakom initiativet står bland annat IF Metall...

Publicerad:

Uppdaterad:

  • FW
    FREDRIK WÅHLSTEDT

I går bildades Riksföreningen för teknikcollege. Ett hundratal kommuner fanns representerade vid rikskonferensen i Stockholm. Bakom initiativet står bland annat IF Metall och industribranschen.

Teknikcollege är ett certifikat som regionen får när de lyckats uppfylla vissa av industrin fastställda kriterier. Örebro län var först ut. I dag är nio regioner med sammanlagt 20 skolor teknikcollege.

De certifierade utbildningarna bygger på de befintliga yrkesutbildningarna, till exempel industriprogrammet. Men innehållet utformas utifrån hur behoven och kompetensen ser ut inom industrin i respektive region. Företagen är med och bestämmer innehållet, men kommunen har det yttersta ansvaret. Det handlar alltså inte om privata, näringslivsfinansierade skolor.

Skolminister Jan Björklund talade vid rikskonferensen om den strategiska utmaningen att lyfta kvalitén och statusen på yrkesutbildningar.

– Under 20 års tid har fokus varit att så många som möjligt ska bli akademiker i Sverige. Det har också funnits en uppfattning att industrin hör 1900-talet till och att alla nu ska designa hemsidor.

Men även om industrin utmålas som framtidsbransch, är det fortfarande svårt att rekrytera studenter till yrkesutbildningarna. Det är ofta svagt motiverade elever som går industriprogrammet, de som inte kommer in någon annanstans, sa skolministern.

– Teknikcollege är en väg att locka fler.

IF Metalls förbundsordförande Stefan Löfven betonade att yrkesrollerna inom verkstad och industri har förändrats och att en yrkesutbildning i dag också måste bygga på den insikten.

– En svetsare i dag är inte bara svetsare. Han behöver kunskaper i engelska, datakunskaper och så vidare. Det är viktigt att se de höga krav som industrin har i dag och ställa höga krav på utbildningarna.

Teknikcollege innebär ett ömsesidigt och långsiktigt åtagande från såväl industrins som yrkessamordnares sida. Detta ökar också tryggheten för eleverna, menade Stefan Löfven.

– Ungdomarna känner att den utbildning de går på är relevant. Den upplevs som utvecklande och de vet att de får jobb.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen