A-kassorna får ytterligare ett anstånd med sin skuld till staten. Först om ett halvår måste de betala in de 147 miljoner kronor som de ligger efter med, beslutade regeringen i går, onsdag.
Skulden beror på att många medlemmar struntat i att betala när avgiften höjdes.
– Vi vill medverka till att det är möjligt för a-kassorna att betala in avgifterna. Det är också viktigt att värna om den skyddsregel i arbetslöshetsförsäkringen som säger att en medlem har tre månader på sig att betala sin avgift, säger Eva Uddén Sonnegård som är statssekreterare hos arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m).
På a-kassornas samorganisation SO, är man lättad över regeringens beslut. Men utträdena fortsätter och det bästa vore om man kunde ändra skyddsregeln, anser biträdande kanslichef Gertrud Hedenström-Eriksson. I dag krävs en skriftlig uppsägning för att häva medlemskapet. Först efter tre månader sker ett automatiskt utträde om medlemmen slutat betala.
– Många medlemmar tror att det räcker med att sluta betala. Det vore bättre om medlemskapet upphör första månaden, säger hon.
A-kassorna får inte längre driva in skulden med hjälp av inkassobolag, enligt ett beslut från IAF, inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen. I januari ska a-kasseföreträdare träffa IAF för att diskutera hur indrivningen ska klaras av. Ett alternativ är att kassorna upprättar en egen indrivningsorganisation, men för det saknas kompetens i dag.
– Det är en omfattande administration, säger Gertrud Hedenström-Eriksson.






































































