Chefer: "Stort svinn på jobbet"

Tre arbetsveckor per år slösar anställda bort på annat än att jobba. Det uppskattar i alla fall deras chefer, enligt en undersökning...

Publicerad:

Uppdaterad:

  • MF
    MIKAEL FÄRNBO

Tre arbetsveckor per år slösar anställda bort på annat än att jobba. Det uppskattar i alla fall deras chefer, enligt en undersökning som tidningen Chef har gjort.

I undersökningen bad tidningen drygt tusen chefer att uppskatta hur många timmar om dagen deras anställda slösade bort på att till exempel skicka privata mejl, läsa nättidningar eller dryga ut rasten. Cheferna uppskattade att det rörde sig om 15 arbetsdagar per år.

Enligt tidningen Chef betyder det ett svinn på 400 000 kronor per år för ett genomsnittsföretag med tjugo anställda. Mer än en årslön.

Undersökningen visar också att yngre chefer tillåter mer än äldre och män mer än kvinnor. Chefer på privata företag är också mer toleranta än chefer i det offentliga.

Tre fjärdedelar av cheferna tycker det är okej att gå till läkaren på arbetstid. Lika många tillåter anställda att göra privata ärenden och sedan jobba över. Nästan sex av tio accepterar att personalen läser nättidningar men endast en av tio uppger att det är tillåtet att ta hem tejp, pennor, block och kopieringspapper från jobbet.

Var femte chef upplever också att fusket ökar. Skälet till ökningen tror cheferna beror på internet, mobiltelefon och en yngre generation med svagare pliktkänsla.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen