– En helt ny socialdemokratisk arbetslöshetsförsäkring. Det är vad vi ska gå till val på år 2010, sa socialdemokraternas partiordförande Mona Sahlin inför LO-kongressen på söndagen.
De starka banden mellan arbetarrörelsens båda grenar, den fackliga och den politiska, manifesteras vid den pågående LO-kongressen. Gamla strider mellan LO och det socialdemokratiska partiet är som bortblåsta – nu är det enighet som betonas och den gemensamma fienden är den borgerliga alliansregeringen.
LO-ordföranden Wanja Lundby-Wedin, som på söndagen omvaldes för ytterligare fyra år, slog flera gånger an den tonen genom att peka ut kampen mot regeringens politik som högprioriterad. Och Mona Sahlin gick inte oväntat på samma linje:
– Regeringens idéer om obligatorisk a-kassa måste stoppas. Vi ska gå till val på en helt ny och socialdemokratisk arbetslöshetsförsäkring, som betonar att det är en försäkring och inte ett bidrag och där det inte finns några bortre parenteser i den aktiva arbetsmarknadspolitiken, sa Mona Sahlin till LO-kongressens 300 ombud.
Sahlin upprepade det tidigare löftet om att höja taket i a-kassan, så att minst 80 procent av löntagarna får ut minst 80 procent av lönen vid arbetslöshet. Men hur talet om ”den helt nya” a-kassan ska tolkas, ville Sahlin inte gå in på nu:
– Det ska vi ha rådslag omkring och sedan fatta beslut om vid nästa års partikongress. Väljarna kommer att få besked i god tid före valet, sa Mona Sahlin efter sitt kongresstal.
IF Metall har föreslagit att taket i både a-kassan och sjukförsäkringen ska läggas vid 7,5 basbelopp och att den försäkrade sedan får ut 50 procent av skillnaden mellan 7,5 och 10 basbelopp.
– Ett spännande inspel i debatten. Men jag tar inte ställning till vare sig detta eller andra förslag just nu. Men jag kan lova att en socialdemokratisk regering kommer att se till att vi får en ny, stadigare och bättre a-kassa än i dag, sa Sahlin.
Längsta applåden från LO-kongressen fick Mona Sahlin när hon angrep sverigedemokraterna:
– Sverigedemokraternas ledare har sagt att det är tveksamt om Zlatan är svensk. Låt mig säga, att jag hoppas att Zlatan gör många mål i EM och att sverigedemokraterna ska förbli en osvensk rörelse.






































































