Kvinna död efter klämolycka i Ronneby

Tidigt på lördagen klämdes en kvinna i en maskin på golvfabriken Tarkett i Ronneby. Senare på morgonen avled hon av sina skador.

Publicerad:

Uppdaterad:

Tidigt på lördagen klämdes en kvinna i en maskin på golvfabriken Tarkett i Ronneby. Senare på morgonen avled hon av sina skador.

Kvinnas kollegor gjorde hjärt- och lungräddning, men hennes liv gick inte att rädda. Arbetet på fabriken i Blekinge stoppades omedelbart när olyckan inträffade och har stått still hela helgen. Händelsen utreds nu av polisen och arbetsmiljöverket.

– Vi har haft fullt fokus på att hjälpa medarbetarna att hantera den svåra situation som vi har hamnat i. De har fått professionell hjälp av psykologer och sjuksköterskor, säger Patric Olsson, platschef på fabriken i Ronneby.

Än så länge vet han inte varför eller hur olyckan kunde ske. Först när den har utretts kan han svara på om några rutiner behöver ses över eller förändras.

– Vi får avvakta och se vad utredningen säger, sedan tar vi det därifrån. Men vi har inte haft någon olycka av den här karaktären någonsin tidigare.

Eurenco

Läs alla artiklar

Nyheter

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer om valet här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen