• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Teslastrejken har nu pågått i 120 dagar och är den längsta lagliga strejken sedan 1945. Foto: David Lundmark

Tuffast att acceptera för Tesla – där låser sig samtalen med IF Metall

Publicerad 2024-02-23, 14:13   Uppdaterad 2024-02-29, 12:20

Nu avslöjar IF Metalls avtalssekreterare vilken del i kollektivavtalet som Tesla har svårast att svälja.

V V

Tesla fortsätter att vägra kollektivavtal med IF Metall. Samtalen mellan parterna fortsätter – men vare sig IF Metall eller medlaren Kurt Eriksson vill kalla samtalen för förhandlingar. Läget är låst.

Samtidigt avslöjar nu IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä, i en artikel i Dagens Nyheter, att en punkt i kollektivavtalet är särskilt svår för Tesla att acceptera: arbetstidsförkortningen.

– Två saker kommer fram i våra samtal. Det ena är att det är arbetstidsförkortningen vi har i vårt avtal som de tycker är det tuffaste att acceptera, säger Veli-Pekka Säikkälä i artikeln.

Det andra skälet till låsningen är ideologiskt.

– De har inga kollektivavtal nånstans i världen, punkt. Jag tycker det är konstigt resonerat. Man packar ju olika kläder beroende på vart i världen man ska och tar med sig vinterkläder hit till exempel. Detta borde vara samma sak, men – vi når inte fram med det, säger Veli-Pekka Säikkälä i Dagens Nyheter.

Enligt IF Metall har verkstadsarbetare på Tesla i dag varken rätt till arbetstidsförkortning, deltidspension eller kompledigt, något som Tesla-mekaniker även berättat i intervjuer i Dagens Arbete.

Läs också

Det här betyder kollektivavtal för Teslas mekaniker

Rimliga villkor och garanterad lön ställs mot osäkra aktieoptioner

Enligt motorbranschavtalet – det kollektivavtal som facket vill teckna med Tesla – har heltidsanställda arbetare rätt att jobba in 82 minuters arbetstidsförkortning, eller kompledighet, för varje hel arbetsvecka. Den inarbetade tiden samlas i en tidbank, som sen kan plockas ut vid behov.

Men det vänder sig alltså Tesla emot, enligt Veli-Pekka Säikkälä.

Omräknat till dagar rör sig som mest om drygt åtta lediga arbetsdagar om året. Åtta lediga kompdagar som bidrar till det låsta läget.

Adam Daver

Läs mer: arbetstidsförkortning Fackligt kollektivavtal Tesla Veli-Pekka Säikkälä
Dela:

9 kommentarer till “Tuffast att acceptera för Tesla – där låser sig samtalen med IF Metall”

  • Putte skriver:
    23 februari, 2024 kl. 22:23

    Metall verkar inte förstå att kollektivavtal är frivilligt. Det senaste som inträder den 4/3 kommer endast att drabba bilägarna, är det verkligen ok. Känns som det skulle kunna dras en vända i EU-domstol.

    Svara
  • Ola Persson skriver:
    23 februari, 2024 kl. 22:30

    Jag är stolt och nöjd Tesla ägare sedan igår. Jag vill vara med och påverka övergången från fossil förbränning till elbilar. Jag vill gör min del för att vi skall nå klimatmålen.
    Få saker kan på kort sikt faktiskt bryta uppgången av utsläpp av fossila motorer, som att byta till elbil
    Får folk skall köpa elbilar behöva en infrastruktur av laddstolpar. Oavsett vilken elbil man köper så behöver den laddas.

    Är den såkallade Sverige modellen ett tvingade avtal som alla företag och dess ägare måste följa? I så fall tycker jag vi lägger ner Sverige modellen direkt och börjar stötta våra företag på ett konstruktivt sätt istället. Både facket och kollektivavtalen har stannat på perrongen när tåget körde för drygt 15 år sedan.
    Det är bara att titta på medlemsantalet i demflesta fackflrbund och hur de som faktiskt jobbar idag på Tesla tycker.
    Nej IF Metall packa ihop era banderoller och åk hem till värmen istället. Skaffa er ett riktigt jobb istället, kanske Tesla behöver anställa om de slipper hantera era såkallade blockader.
    Alla vi i den stora majoriteten som faktiskt är emot strejk och sympati gnället från likasinnade kanske skall börja agera också? Skall vi göra en IF Metall blockad kanske?

    Tillsammans kan vi äntligen sätta ner foten och markera mot facket – Era metoder är inte okej!!!
    Heja er anställda på Tesla som fortsätter jobba och genom smarta lösningar kör 8 runt IF Metalls blockad.

    Svara
    • Matte skriver:
      28 februari, 2024 kl. 10:35

      Den svenska modellen som det kallas och inte Sverige modellen, är inte tvingande och när du faktiskt frågar det så förstår jag att du skriver som du gör. Jag tycker du skall gå en medlemsutbildning så att du får lite kunskap i varför man gör som man gör mot Tesla.

      Jag förstår inte varför du skriver ”titta på medlemsantalet i demflesta fackflrbund”, ville du uppmärksamma alla på att organisationsgraden i IFMetall är 80%? Det går ju stick i stäv mot ditt övriga resonemang….

      Men så är det i alla fall, organisationsgraden i IFMetall Sverige är 80% så det måste ju betyda att alla ni i den ”stora majoriteten som faktiskt är emot strejk och sympati” är en klick i dom övriga 20% som inte är organiserade i IFMetall…..inte så stor majoritet om jag får utrycka mig så.

      Det troliga i den här kommentaren är att det antingen saknas all kompetens och insikt i hur det funkar på svensk arbetsmarknad eller så är det bara ett arbetsgivartroll som skrivit. 🙂

      Svara
  • Stefan S skriver:
    24 februari, 2024 kl. 07:37

    Packar dit man åker? Tycker det oxo är ett konstigt resonemang. Vårat bolag har en fabrik i Kanada. Där har dom inte i närheten av samma avtal. Där kan arbetare sluta på dagen jobba på fre å inte dyka upp på måndagen för dom fått ett jobb på ett annat ställde tex. Så ja det är olika i olika länder. Jag vet många som jobbar utan kollektivavtal. Det fungerar alldeles utmärkt. Man kan ju byta jobb annars. Är jag inte nöjd med hur det sköts på ett jobb så letar jag ju annat. Samt att strejken drabbar ju helt fel personer. Tesla jobbar på som vanligt Medans små värkstäder som får serva tesla blir av med en stor del av sin kundkrets. Ta på en mindre ort där en liten verkstad blivit auktoriserad att serva tesla. Han kanske blir av med 20-25% av sina jobb. Då många som kör tesla måste vända sig dit.

    Och nu vill ni stoppa deras utbyggnad av laddstationer som hela elbilsflottan har nytta av. Testa är ju en av dom största aktörerna på att bytta ut laddstarioner i Sverige. Tänk om lite.

    Ni måste ju oxo kunna jämka på avtalet och i in sitta å va tjuriga å säga så här ska det va. Hade lo fått igenom lite av avtalet å låtit tesla ha kvar Endel så kunde väll det va bra. Nä ni ska få exakt som ni vill annars står ni där och gråter ut. Dagis nivå Lo

    Svara
  • Fredrik Palmqvist skriver:
    24 februari, 2024 kl. 09:42

    Det är anmärkningsvärt att alla journalister alltid ska ha så tydlig bias…

    Svara
  • Richard skriver:
    26 februari, 2024 kl. 08:15

    Ju längre konfliken pågår, desto tydligare blir det att Tesla, Svenskt Näringsliv, IKEM och Timbro vill begränsa (eller helst ta bort) arbetarrörelsens inflytande och rättigheter på arbetsmarknaden. Att tesla vill ha det som i USA är inte svårt att förstå, men att SN, IKEM och Timbro vill avskaffa fredsplikten som följer med kollektivavtalen är obegripligt.

    Svara
  • Richard skriver:
    26 februari, 2024 kl. 15:04

    Stefan S, ””Packar dit man åker? Tycker det oxo är ett konstigt resonemang. Vårat bolag har en fabrik i Kanada. Där har dom inte i närheten av samma avtal.” Nej, eftersom ditt bolag har anpassat sig till de regler som gäller där. Varför ska inte Tesla göra detsamma när de kommer till Sverige?

    Svara
  • Rolf skriver:
    26 februari, 2024 kl. 15:06

    Jag är övertygad om att alla de som gnälle på IF Metalls kamp för kollektivavtal, själva jobbar på företag med k-avtal, alternativt vill ha det som i t.ex Frankrike där det pågår ständiga strejker om småsaker och därför innebär verkliga störningar för företagen.

    Svara
  • Jonas skriver:
    28 februari, 2024 kl. 17:59

    Perfekt, låt alla busschaufförer sluta 16 minuter innan passet är slut. Ställ bussen på sidan av vägen bara, han har rätt att gå tidigare…
    Det visualiserar problemet…
    Att blanda en kläder efter klimat är tamejf… de dummadte jag har hört. På riktigt? Sitter vi i en sandlåda eller? Dessutom, var i lagtexten står det att alla har rätt till ett jobb hos Tesla? Vi har väl i alla fall en fri arbetsmarknad. Passar det inte, har man som arbetstagare all rätt att byta jobb. Passar det inte fackföreningarna tycker jag att de ska anställa fler medlemmar själva.
    Tycker att vi som har jour-rekaterade yrken har det mycket värre, men då finns det inga problem enligt fackförenibgarna… Detta är typiskt maktmissbruk från fackföreningarna och det drabbar hela samhället samt att det retroaktivt drabbar alla Teslas kunder. Detta maktmissbruk står inte i relation till problematiken utan är endast till för att markera och förstöra så mycket som möjligt. Hur mycket fackföreningen nu indirekt skadar miljön skulle jag dessutom vilja se en utredning på…

    Svara

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

”Konflikten är ett misslyckande”

Insändare: ”Konflikten är ett misslyckande”

Läsare reagerar på Teslastrejkens slut  Vill se grundlig utvärdering

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Strejken för kollektivavtal är över  Unika konflikten sätts under lupp

Marie Nilsson: Vi är öppna för vitbok om Teslastrejken

Marie Nilsson: Vi är öppna för vitbok om Teslastrejken

Tycker inte IF Metall klantat sig  ”Medlemmarnas bästa vi hade för ögonen”

Simon Petersson försvarar jojo-strejken: ”Behövde höja insatsen”

IF Metall om Teslas utköp: Var ett välkänt fenomen

Jojo-strejken skulle öka chansen för kollektivavtal  Istället utnyttjade Tesla situationen

S vill stärka korttidsarbete: ”Måste vara förberedda”

S vill stärka korttidsarbete: ”Måste vara förberedda”

Pekar på oroligt världsläge  Ser behov av stärkt system

IF Metall vann mot Tesla i AD: ”I dag väljer vi glädjen”

IF Metall vann mot Tesla i AD: ”I dag väljer vi glädjen”

Tesla bröt mot informationsplikten

Teslastrejken tog slut på ett Teams-möte: ”Det var en sådan tomhet”

Teslastrejken tog slut på ett Teams-möte: ”Det var en sådan tomhet”

Eldina Melez kämpade för de strejkande i nästan tre år  ”Helt chockad”

Teslas utköp kan vara brott mot föreningsrätten

Tesla köpte ut strejkare – kan vara brott mot lagen

Tesla betalade personal för att gå  Möjligt brott mot föreningsrätten

Blockaden hävd – då kan spökstationerna vakna till liv igen

Blockaden hävd – då kan spökstationerna öppna igen

Sympatiåtgärder dras tillbaka  Tesla: 250 laddare kan öppna

Sympati­åtgärder mot Tesla dras tillbaka: ”Kan inte vinna alla strider”

Sympati­åtgärder mot Tesla dras tillbaka: ”Kan inte vinna alla strider”

Historisk facklig uppslutning  ”Önskat att de hade fått kollektivavtal”

Granskning: Arbetskraftsutvisningarna

Johan Forssell (M) öppnar för att ändra lagen

Johan Forssell (M) öppnar för att ändra lagen

260 arbetare i bristyrken utvisade på ett år  Migrationsministern: M öppna för att se över reglerna

Hela familjen skickas tillbaka: ”Förlorat vårt hem och hela vårt liv i Sverige”

Ala, 52, kastas ut – nu står hans arbetsplats tom

Tre i familjen jobbade i bristyrken – alla har fått utvisningsbeslut  260 arbetare har utvisats senaste året

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Fem arbetare i veckan utvisas – trots jobb i bristyrken

Stor kartläggning  I flera branscher saknas personal  Trots det utvisas hundratals arbetare

Visa fler

Moelven lägger ner ännu ett sågverk: ”En hel bransch i gungning” 

Moelven lägger ner ännu ett sågverk: ”En hel bransch i gungning”

Andra gången på drygt ett år  ”Sågverksbranschen går på knäna”

Val 2026

SD slåss med S om arbetarna

Eva Burman: SD slåss med S om arbetarna

”Svensk demokrati bygger på representativitet”

Kartläggning: S tappar industri­arbetare – SD snart ikapp

Kartläggning: S tappar industri­arbetare – SD snart ikapp

Historisk förändring  SD knappar in på S bland industriarbetare på valsedlarna

Raggarsossen Rasmus, 25, använder jänkaren som valbil

Rasmus, 25, raggar väljare i sin jänkare

Färre industriarbetare kandiderar för S  Rasmus vill vända trenden

Visa fler

Pension

Anders vägrar jobba till 67: ”Man ska leva lite också”

Anders vägrar jobba till 67: ”Man ska leva lite också”

Jobbat i samma fabrik sedan 1979  Vill hinna njuta av livet med Ingalill

Partiernas vallöften om pensionen – så påverkas du

Partiernas vallöften om pensionen – så påverkas du

Löftena haglar  Så skiljer de sig åt

LO: Höj pensionen – inte pensionsåldern

LO: Höj pensionen – inte pensionsåldern

Undersökning visar  Åtta av tio arbetare vill känna till partiernas plan för pensionerna

Karensavdraget måste bort!

Madelene Engman: Karensavdraget måste bort!

”Alla val är viktiga, men denna gång står mycket på spel”

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram