Det fackliga samtalet kan inte vänta
”Känslan av att vara trygg är just en känsla och kan inte garanteras”
Publicerad 2025-07-23, 05:00
Miljöaktivisterna från Skogsupproret ville hindra SCA från att avverka skog inom samebyn Ohredahkes renbetesmarker. Med mobilkameror och tält ockuperade de Ulf Norrmans arbetsplats i flera dagar.
– Det här är mitt jobb, vår maskin. Det är klart att jag tar det personligt, säger han.
Här kan du lyssna på en AI-genererad uppläsning av artikeln:
De kom i gula västar och stickade tröjor en kall torsdagsförmiddag i slutet av mars.
Skogsmaskinföraren Ulf Norrman hade bara arbetat halva sitt skift när han fick samtalet. I telefonen berättade en kvinna att hon och flera andra personer var på väg till honom. Därför behövde han avbryta sitt arbete, annars skulle han begå lagbrott.
– Det är ni som begår ett lagbrott om ni besöker en arbetsplats utan tillstånd. Jag har inte gett er något tillstånd så stick härifrån, svarade Ulf Norrman.
Bara några veckor tidigare hade han blivit stoppad på en annan avverkning, men den gången blev det kortlivat. En grupp aktivister hade hittat en fridlyst knärot av arten orkidéer. SCA, som han jobbar för, blev tvungna att avbryta avverkningen i väntan på en utredning.
Den här gången var miljöaktivisterna där för att stanna. Med sig hade de tält, mat och utrustning för att klättra upp i träden.

Ulf Norrman hade inga planer på att avbryta avverkningen, men när aktivisterna började springa runt hans maskin och vifta med händerna innanför maxgränsen på 90 meter, blev han tvungen att ge sig. Annars skulle någon kunna skada sig.
Konflikten i Jämtlands och Västernorrlands skogar har varit intensiv under vintern och våren. Eftersom SCA är FSC-certifierade måste deras avverkningar ske i samråd med ursprungsbefolkningen. I dessa skogar är det Ohredahke sameby. Men i slutet av januari drog samebyn tillbaka sitt samtycke till flera avverkningar eftersom de ansåg att SCA avverkat mer än vad de fått lov till. Ifall det är möjligt att göra är oklart enligt FSC, då något liknande aldrig har prövats tidigare.

Efter att samebyn återkallat sitt samtycket började Skogsupproret och Greenpreace att störa flera av SCA:s avverkningar i området. Det hela nådde sin kulmen när de och flera andra miljörörelser försökte påverka SCA:s årsstämma i april.
I dag arbetar Ulf Norrman någon mil bort från platsen där han blev avbruten, utanför Ramsele. Runt om honom ligger kala gråa contortatallar som han staplat längst vägen likt en solfjäder. Förut tyckte han om den starka citrusdoften som contortan avger. Men det är något han tröttnat på i dag.
Han visar upp en bild i mobilen på två kvinnor som står nedanför hans maskin. Den ena är klädd i en blå keps och en stickad tröja, den andra en varselväst. Det var de två som kom fram när han hade stängt av maskinen.
– Hon till vänster studerar till präst, den andra hon studerar någonting i Lund. Det var hon som sedan klättrade upp på maskinen, dansade och förstörde en GPS, säger han.

Till en början upplevde han kvinnorna som artiga. Men när han började ställa motfrågor till varför de var där blev de irriterade och höjde tonen.
– Hon med yllekoftan var hetlevrad när man började konfrontera henne. Jag var lite oförskämd och sa att du studerar till präst och beter dig på det här sättet, plus andra dumma grejer, säger Ulf Norrman. Tror du Svenska Kyrkan skulle vara stolt över dig?
– Då vart hon helt knallröd i ansiktet och blev förbannad. Hon sa att jag tog allt så personligt. Jag svarade att det här är ju mitt jobb, vår maskin. Det är klart att jag tar det personligt, säger han.
När DA drygt två månader senare ringer upp Sofia Olsson från Skogsupproret, har hon kommit hem till Katrineholmstrakterna där hon bor. Hon var inte en av de två kvinnorna som Ulf Norrman fotograferade nedanför sin maskin.
Enligt henne var tanken aldrig att förstöra något. Gruppen ville främst hindra SCA från att avverka mer skog inom Samebyn Ohredahkes renbetesmarker.
– Vi förstår att vi kommer in på hans arbetsplats, det är ju inte helt okomplicerat. Just i den här aktionen var det tydligt att vi inte ville hålla en maskin länge från en underentreprenör. Eftersom vi inte vet ifall de får betalt under tiden. En anställd från SCA får ju ändå lön, säger hon.

Enligt Sofia Olsson var aktionen en del av en större kampanj riktad mot SCA. Anledningen är att SCA är den största privata markägaren inom Europa och inom Orhedahkes renbetesmarker, enligt henne. Hon menar att företagets trakthyggesbruk och trädplantage varken är bra för den biologiska mångfalden eller för renarna.
– Skulle SCA förändra deras skogsbruk skulle det möjliggöra att renen kan fortsätta leva som de gjort sedan istiden och det skulle innebära ett enormt kliv framåt i arbetet för att skydda biologisk mångfald och hantera klimatkrisen. Vi står inför en eskalerande artdöd och klimatkatastrof, säger hon.
Hur ser ni på att en GPS-sändare ska ha förstörts under aktionen?

Medan Ulf Norrman pratade med de två kvinnorna som stod nedanför hans maskin kom fler människor fram mellan träden. De bar på en massa utrustning, två gröna tält, en stor tältkåta med kamin och redskap för att klättra upp i träden.
Under konfrontationen blev han filmad. Men när Ulf Norrman fotade tillbaka sa de att han inte fick ta kort på dem.
– Så fort man närmade sig någon så började de filma. Det känns ju inte bra att helt okända personer kommer och ska filma mig och knäppa kort, säger han.
När aktivisterna hade klättrat upp på maskinen och börjat sätta upp tälten insåg Ulf Norrman att det inte fanns så mycket han kunde göra. Han ringde sin chef och berättade om läget. Sedan fick han åka hem för dagen.
Chefen kontaktade polisen som kom till platsen. Men polisen lyckades inte få bort ockupanterna eftersom det fanns risk för att någon skulle skada sig ifall de drog ner dem från maskinen.
Nästa morgon var han tillbaka på arbetsplatsen. När gruppen som hade övernattat såg bilen med SCA-loggan komma åkande sprang de ut från tälten. Några klättrade upp på skogsmaskinen och en man klättrade upp i en närliggande tall.
Mannen i tallen hade med hjälp av ett rep riggat ihop sig med skogsmaskinen. Enligt honom skulle han falla ner från trädet ifall Ulf Norrman flyttade på maskinen.
– Jag tänkte att det inte stämde men man vågar ju inte göra något. Så kom polisen men de vågade inte heller göra något, säger han.
Ulf Norrman fick ta helg och åkte hem igen.
På den femte dagen fick ockupanterna till slut ge upp. Polisen hade åkt dit tidigt på morgonen innan gruppen vaknat, plockat ner utrustningen som var kopplad mellan trädet och maskinen och hindrat aktivisterna från att ta sig upp på maskinen. Maskinen kunde nu fraktas i väg till en annan plats där arbetet kunde fortsätta.
Sedan dess har inte Ulf blivit avbruten i arbetet igen.
När han idag, nästan två månader senare, tänker tillbaka på situationen är det med blandade känslor.
– Man måste få ha en åsikt. Man kan ju inte tvinga någon att ändra sig, men att de totalt respektlöst ger sig på våra grejer… Jag tycker inte det är okej med sådana aktivistaktioner över huvud taget. Vi har ju våra folkvalda politiker. Vi får förlita oss på dem.
Ifall Sverige levde upp till att bevara våra naturtyper och inte förstöra för renskötseln så skulle dessa aktioner inte behövas.