GS-fackets kongress i gång: Ska välja ny ordförande

fackligt

Under fyra dagar ska kongressen besluta om frågor som rör demokrati, organisering och framtid – och välja ny ordförande.

Men en motion ställer till det.

Publicerad:

Uppdaterad:

126 kongressombud från åtta avdelningar deltar på kongressen. Foto: Rasmus Lygner

GS-fackets kongress inleds på fredagen. Under fyra dagar ska kongressen besluta om frågor som rör demokrati, organisering och framtid – och välja ny ordförande.

Men en motion ställer till det.

Vart femte år samlas GS-facket för kongress, den här gången på Folkets hus i Umeå mellan den 22 och 25 maj. Det är den fjärde ordinarie kongressen sedan GS-facket bildades för 17 år sedan, och den sista för Per-Olof Sjöö som ordförande.

– Varje beslut, varje inlägg i talarstolen, varje klubbslag, varje votering och varenda ombuds knapptryck är en motståndrörelse. Precis som våra företrädare går vi till anfall mot de krafter som vill förminska oss, säger han i sitt inledningstal.

Madelene Engman föreslås som GS nästa ordförande. Foto: Lazze Öst

Madelene Engman, i dag avtalssekreterare på GS-facket, föreslås ta över som ordförande efter Per-Olof Sjöö. Hon fick som ung anställning på Elitfönster i Vetlanda och har sedan dess arbetet fackligt i många år.

– Det kommer bli kanon. Hon är fönstersnickare från Småland, det kan inte bli fel, säger Per-Olof Sjöö som också han började sin yrkesbana på Elitfönster.

Vill ha fler förtroendevalda i utskotten

Egentligen skulle kongressen rösta om ny ordförande redan på fredagen, men ett antal motioner ställer till det. En motion från avdelning 3 vill utöka antalet förtroendevalda i verkställande utskottet, VU, från dagens tre till fem personer.

Förbundet har blivit alltför centraliserat och ”tjänstemannafierat”, skriver motionärerna. De menar att fler förtroendevalda i VU skulle leda till färre tjänstemän och färre chefer.

Johan Blasiusson är kongressombud för avdelning 3. Foto: Rasmus Lygner

– Det är inget fel att ha anställda, men det är en demokratifråga. Förtroendevalda kan ställas till svars för vad de gjort vart femte år, säger Johan Blasiusson, anställd på Kährs i Nybro och kongressombud för avdelning 3.

Förbundsstyrelsen är emot en utvidgning av VU och föreslår att motionen ska avslås. Men innan det står klart hur många som ska sitta i VU, kan kongressen varken välja ny ordförande eller ledamöter.

Kongressbehandlingen inleds på fredagseftermiddagen. Då ska 126 kongressombud från åtta avdelningar ta ställning till den och många andra frågor.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen