– Det blir ingen mer lagstiftning på det arbetsrättsliga området. Det är regeringens linje och den ligger fast, säger arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin.
Under en långdragen konflikt på bröderna Henrikssons stengjuteri i Kungsbacka som DA tidigare skrivit om, förekom hot och våld från arbetsgivaren.
Detta fick riksdagsmannen Patrik Björck (s) att ställa frågan i riksdagen om stärkt föreningsrättsskydd, det vill säga regler som förhindrar att arbetsgivare kränker och särbehandlar anställda för deras fackliga medlemskap och aktiviteter.
– Det här är konflikter som visar på ett bristande förtroende mellan arbetsgivare och arbetstagare. Och man kan inte lagstifta fram förtroende, säger Sven Otto Littorin i debatten.
Hot och våld är givetvis förbjudet, enligt Littorin. Men han anser att Patrik Björcks uppmaning till förändring bör riktas till parterna i stället för till lagstiftaren.






































































