SKF drar ned – men inga varsel i Sverige

När kullagertillverkaren SKF varslar 2 500 personer i världen sitter deras anställda i Sverige lugnt.Ingen sägs upp av SKF:s dryga 3 000 Sverigeanställda. Förutom...

Publicerad:

Uppdaterad:

  • AE
    ANDERS ELGHORN

När kullagertillverkaren SKF varslar 2 500 personer i världen sitter deras anställda i Sverige lugnt.
Ingen sägs upp av SKF:s dryga 3 000 Sverigeanställda.

Förutom 2 500 anställda som ska sägas upp, kommer troligen 1 300 inhyrda och visstidsanställda att bli av med jobben. Inte heller den sektorn drabbas i SKF i Sverige.

– Vi har inga sådana, säger Kenneth Carlsson som är klubbordförande i SKF med säte i Göteborg.

Det som kommer att ske är en del ändringar i arbetstiderna, men inte heller det är något ovanligt, enligt facket. Det sker i alla tider.

– I det finns ingen dramatik alls, säger Kenneth Carlsson, som tycker att samarbetet mellan facket och företaget fungerar bra.

Det är bland annat krisen i fordonsindustrin som också slår mot SKF i världen. I Sverige finns inte kopplingen till bilindustrin. Andra grenar där SKF är starka, som flyg, järnvägar och energi går däremot fortfarande bra.

SKF är ett lönsamt företag. Så sent som i oktober såg det fortfarande bra ut även om företagets ledning flaggade för ”en något lägre efterfrågan” under fjärde kvartalet.

SKF-fackets ordförande Kenneth Carlsson är också ordförande för SKF:s samlade fackföreningar, SKF World Union Council, och står i regelbunden kontakt med sina fackliga kamrater världen över.

Neddragningarna slår hårt mot anställda främst i USA, Frankrike, Italien och Ukraina. Men neddragningen kom inte heller där som någon överraskning.

Börsen blev glad över beskedet att 2 500 mister jobbet i SKF globalt. SKF-aktien steg.

FAKTA/SKF
SKF har omkring 43 000 anställda i över 150 länder i världen. 3 100 arbetar i Sverige i Göteborg, Hofors, Helsingborg, Katrineholm, Landskrona och Linköping. SKF startades 1907 i Göteborg. Huvudkontoret för koncernen ligger i Göteborg.Ursprungsnamnet, Svenska Kullagerfabriken, avslöjar huvudprodukten: kullager i alla former.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen