De tidigare anställda på företaget Inexa profil i Luleå vann kampen om del i konkursboet. Hur mycket pengar som går till arbetarna håller på att räknas ut, men arbetet väntas ta lång tid.
– Det var helt rätt att Högsta domstolen inte tog upp fallet. Äntligen får arbetarna någon form av rättvisa, säger IF Metalls ordförande vid avdelningen i Norrbotten.
Inexa profil gick i konkurs 2001 efter en kraftig orderbrist året innan. Ägaren Karl-David Sundberg ville då ha förtur till 120 miljoner kronor av de 200 miljonerna som fanns i konkursboet.
Förturen blev föremål för tvist och togs upp i tingsrätten och hovrätten där det slogs fast att Karl-David Sundberg skulle nöja sig med 80 miljoner kronor. Han överklagade då till Högsta domstolen som nu nekat fallet prövningstillstånd och därför gäller hovrättens dom.
Totalt finns runt 350 fordringsägare, varav 200 inom IF Metall. Fordringarna uppgår till cirka 57 miljoner, men hur mycket som kommer att betalas ut är nu upp till konkursförvaltaren att räkna på.
– Det är omöjligt att säga en siffra vid den här tidpunkten, säger konkursförvaltare Greger Lundmark.
Beloppen som kommer att betalas ut är bland annat ersättning för innestående semester och lön.
En som väntar pengar är före detta anställda Jan Englund som också välkomnar beslutet, även om det tagit tid.
– Beslutet är bra, men det har dragit ut på tiden. Det tog fyra-fem år innan det kom upp i tingsrätten och nu är det nästa åtta år sedan konkursen, säger Jan Englund.
Han har precis kommit hem från affären där han ofta träffar gamla kollegor och frågorna är fortfarande många.
– Ingen vet än hur mycket man kommer få eller hur lång tid det kommer ta. Jag hörde någonstans att det kunde ta upp emot ett år till, säger Jan Englund.
Greger Lundmark bekräftar uppgiften.
– Nu först måste konkursen avslutas. Sen handlar det om att ta reda på var alla dessa människor finns i dag och vart vi ska skickar papperna som följer. Det är ett omfattande arbete som kommer att ta tid, säger Greger Lundmark.
Trots att det nu är åtta år sedan konkursen har det varit svårt för de äldre på företaget att hitta nya arbeten.
– Bland de yngre har de flesta fått jobb, men för mig och andra äldre har det mest blivit tillfälliga arbeten, säger Jan Englund.






































































