Ökänt företag på Arbetsmiljöverket

Arbetsmiljöverkets Inger Persson såg till att skydd monterades på tryckpressarna. Hon suckar när hon ser filmer på maskinerna med skydden bortplockade. –...

Publicerad:

Uppdaterad:

  • MJ
    MARCUS JOHANSSON

Arbetsmiljöverkets Inger Persson såg till att skydd monterades på tryckpressarna. Hon suckar när hon ser filmer på maskinerna med skydden bortplockade.
– Jaha, då får vi börja om igen.

Minst 300 sidor dokument finns registrerade hos Arbetsmiljöverket om Leif Anderssons företag Plaståtervinning i Arvika och Deje bruk. Arbetsmiljöinspektör Inger Persson ligger bakom det mesta.

Hon har gjort många inspektioner på plastfabriken i Gördsbyn. Senast hon var där, på försommaren 2008, fanns det skydd på tryckverken.

När Dagens Arbete visar filmer och bilder som visar att minst ett tryckverk i Gördsbyn saknar skydd för valsarna suckar Inger Persson.

– Jag blir ledsen. Så mycket arbete som jag lagt ned. Jag trodde det blivit ordning.

– Det har hänt olyckor där tidigare. Ingen ska behöva bli skadad på jobbet.

Efter att två anställda klämde sina händer svårt mellan valsarna på en tryckpress för några år sedan ställde Inger Persson krav på att ingreppsskydd skulle monteras. Företaget monterade då dit skydd.

Skydden var konstruerade så att maskinen bara kan fungera om skydden sitter på. Men enligt uppgifter till Dagens Arbete plockades skydden bort när Systembolagets plastpåsar skulle börja tillverkas i Gördsbyn (i augusti 2008).

Skydden passade inte längre på maskinen eftersom en ny produkt skulle tillverkas. Företaget brydde sig inte om att anpassa skydden.

Filmerna och bilderna är tagna under hösten 2008 och i början av 2009.

Blir du förvånad när du ser att skydden är borta?

– Jag trodde de rättat in sig. Att man lyssnat. Jag kan inte säga helt säkert att det verkligen är i Gördsbyn filmerna kommer ifrån. Men jag känner igen miljön runt omkring, allt är oroväckande likt.

Hur skulle du agera om du kom dit och skydden var borta?

– Jag skulle lägga ett omedelbart förbud. Då blir det stopp i produktionen.

Inger Persson har jobbat som arbetsmiljöinspektör sedan 1987. Hon gör ungefär 100 inspektioner ute på företag, varje år. Efter olyckorna i tryckpressen, för några år sedan, dömdes Leif Andersson för arbetsmiljöbrott. Det är något som inträffar sällan i Sverige.

– Under mina år har jag varit med om, tror jag, fem olyckor som lett till fällande dom, säger hon.

Ett av sina värsta minnen har Inger Persson från ett besök på Leif Anderssons företag Deje bruk i början av 2000-talet.

– Jag höll på att smälla av när jag kom in. Där stod kvinnor vid ett band och sorterade plast manuellt. De stod mitt i smeten. Och kallt var det.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen